Görög padlizsánkrém
Hozzávalók 6 személyre: 5 kisebb, egyenként kb. 30 dkg-os padlizsán, kb. 3 ek. olívaolaj, 3-5 gerezd fokhagyma, 30 dkg nem túl sós feta sajt, 30 dkg majonéz, 10-15 dkg lilahagyma, 1 cs. petrezselyemzöld, 1/2 kk. őrölt feketebors, pár csepp citromlé, mustár
Elkészítése:
A padlizsán kocsányát levágjuk, majd a törzsét meghámozzuk... de az sem baj, ha rajta marad egy kis héj - van, aki a felét is rajta hagyja -, hiszen kesernyés íze remekül passzol a krémbe!
Ezután hosszában 1-1,5 centi vastagon felszeleteljük, és egy kevés olívaolajjal megkenjük. Mikor a rostély már kellően forró, és a faszén csak parázslik alatta, ráfektetjük a padlizsánszeleteket, és többször megforgatva 10-12 perc alatt megsütjük őket.
Amikor kihűlt, kissé kinyomkodjuk, majd a fokhagymával és a fetával együtt ledaráljuk (nem turmixoljuk!). Ezután összekeverjük a majonézzel, a nagyon apróra vágott lilahagymával és a petrezselyemmel. Végül megborsozzuk, és egy kevés citromlével, valamint mustárral pikánsra ízesítjük (ha kell, utána is sózzuk).
Pirítósra kenve fogyasztjuk. Felszeletelt olajbogyót kínálhatunk hozzá.
A megsütött, ledarált padlizsánt kis műanyag tálkákban lefagyaszthatjuk, így télen bármikor frissen készíthetjük belőle a krémet!
Elkészítési idő: kb. 1 óra
1 adag (kenyér nélkül): 540 kcal
, ,
Sajttal töltött karalábé
Hozzávalók: zsenge karalábé, rokfort sajt, tejföl, petrezselyemzöld, vaj, só, őrölt bors
Elkészítése:
Az egészen friss, zsenge karalábéfejeket megtisztítjuk és sós vízben puhára főzzük.
Közben kevés vajjal és áttört rokforttal, finomra vágott petrezselyemmel, sóval, törött borssal krémet készítünk.
A megfőtt karalábék közepét kivájjuk és megtöltjük a sajtkrémmel. Kivajazott tűzálló tálba helyezzük, mellérakjuk a kikapart karalábéforgácsokat. Tejföllel áthúzzuk és kb. 15-20 percig sütjük.
Krumplis ''szendvics''
Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy burgonya, 15 dkg töpörtyű, 1 fej vöröshagyma, 1 db főtt és 1 db nyers tojás, 1,5 dl tejföl, 1 ek. mustár, só, őrölt bors
Elkészítése:
Négy személyre négy nagy burgonyát héjastól kefével többször váltott vízben lesikálunk, majd hosszanti irányban kisujjnyi vastagon felszeleteljük, és egy tepsire egymás mellé fektetjük. A forró sütőbe toljuk, és addig sütjük, míg puha nem lesz, de megpirítani nem szabad.
Amíg a burgonya sül, 15 deka töpörtyűt átdarálunk egy fej vöröshagymával meg egy főtt tojással együtt, és egy nyers tojással, meg másfél deci tejföllel habosra keverjük. Sóval, őrölt borssal, és egy púpozott evőkanál mustárral ízesítjük, és vastagon a megpuhult burgonyára kenjük. A sütőbe visszatolva addig sütjük, amíg a burgonya alja szép ropogós nem lesz. Csak frissen jó!
Bailey's krémlikőr
Hozzávalók: 6 púpozott ek. porcukor, 3 púpozott ek. capuccino por, 1 cs. vaníliás cukor, 1 tojássárgája, 2 dl whisky (markáns lesz), vagy Bacardi-rum (lágyabb lesz), vagy egyszerű rum (kommersz lesz), 3 dl tejszín
Elkészítése:
A tejszín kivételével a hozzávalókat simára keverjük, majd átszűrjük. Az átszűrt levet a tejszínnel - mindig egy irányban keverve - összeöntjük. (Turmixgépben is elkészíthetjük.) Üvegekbe töltjük, és jól lehűtve fogyasztjuk.
Szilveszteri bólé
Hozzávalók: 1 üveg őszibarackkompót, 1 üveg magozott meggybefőtt, 4 alma, 2 narancs, 4 banán, 4 kivi, cukor, vaníliás cukor, szegfűszeg, fahéj, 1 dl Brandy, 1 üveg bor, 2 üveg pezsgő
Elkészítése:
A friss gyümölcsöket megtisztítjuk, nagyjából egyenletes kockákra vágjuk, beletesszük a bóléstálba, hozzáöntjük a felaprított őszibarackkompótot, majd levével együtt a meggyet is. A Brandyben elkeverjük az ízesítőket és ráöntjük a gyümölcsökre. Hűtőben néhány órán keresztül (egy éjszaka is lehet) érleljük, hozzáadjuk a bort, és közvetlenül fogyasztás előtt a behűtött pezsgőt is.
A pezsgőt részben vagy teljes egészében kiválthatjuk hideg szódavízzel, szénsavas szőlőlével vagy gyerekpezsgővel.
Malacpecsenye almás lilakáposztával
Hozzávalók: 1,5 kg bőrös, kicsontozott malaccomb, só, bors, 1 nagy fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, 1-1 kk. szárított kakukkfű és majoranna, 1 ek. csípős paprikakrém, 1 dl száraz fehérbor, 2 ek. olaj; a körethez: 1,2 kg lilakáposzta, 1 közepes fej vöröshagyma, 4 dkg vaj, só, bors, 1 ek. cukor, 4 ek. vörösborecet, 4 savanykás alma, 1 citrom leve
Elkészítése:
A malaccombot bedörzsöljük egy kevés sóval, borssal, és bőrös felével lefelé tepsibe fektetjük. A hagymát vékony gerezdekre vágjuk, és a rozmaringgal együtt a hús mellé dobjuk. A fokhagymát áttörjük, összekeverjük a szárított zöldfűszerekkel és a paprikakrémmel, majd a comb húsos oldalára kenjük. Meglocsoljuk az olajjal, aláöntjük a bort, aztán alufóliával betakarjuk, és a 180 °C-ra előmelegített sütőben puhára pároljuk.
A körethez a káposztát megtisztítjuk, és vékony szálakra gyaluljuk. A hagymát finomra vágjuk, majd üvegesre fonnyasztjuk a vajban. Rádobjuk a káposztát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a cukrot, a borecetet, 1 dl vizet, és fedő alatt puhára pároljuk. Az almákat meghámozzuk, nem túl apróra felkockázzuk, beleforgatjuk a citromlébe, és a káposztához keverjük. Fedő nélkül, hogy a leve is kissé elpárologjon, további 10-12 percig főzzük, végül utánasózzuk, borsozzuk, és tálalásig melegen tartjuk.
A megpuhult malaccombot kivesszük a sütőből, és megfordítjuk. Bőrét mélyen bekockázzuk, majd visszatesszük a sütőbe, 200 °C-ra kapcsolunk, és a pecsenyelé tetején összegyűlt zsiradékkal gyakorta megkenegetve, pirosra sütjük.
A húst tálra rendezzük és bevonjuk a leszűrt pecsenyelével. Petrezselyemmel, salátalevéllel díszíthetjük. További köretként hasáb- vagy hagymás tört burgonyát kínálhatunk hozzá.
Savanyú malacleves
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg malachús vagy malacaprólék, 2-2 db sárgarépa és fehérrépa, 1 cs. petrezselyem, 1 db zeller, 1 fej vöröshagyma, 1 tojás, citromlé vagy ecet, ételízesítő, pár szem bors, só
Elkészítése:
A húst a répákkal, a petrezselyemmel, a zellerrel és az apróra vágott hagymával megfőzzük. Ételízesítővel, sóval és borssal ízesítjük. Amikor a hús megpuhult, a levest átszűrjük.
A tojást kikeverjük fél citrom levével vagy néhány csepp ecettel. A levest lassan öntjük a tojásra, közben állandóan kevergetjük. Ezután visszatesszük a felaprított húst és a zöldségeket a levesbe. Tálaláskor adhatunk mellé tejfölt is.
Sós rudacskák
Hozzávalók: 20 dkg vaj, 40 dkg liszt, 2 tojás, 2 ek. tejföl, só, köménymag
Elkészítése:
A lisztben elmorzsoljuk a vajat, hozzáadunk egy tojást, a tejfölt, sót és jól összegyúrjuk. A tésztából cipót formálunk, tányérra rakjuk, letakarjuk egy konyharuhával és 2 órára hűtőszekrénybe tesszük.
Sodrófával ujjnyi vastagságúra nyújtjuk. Éles késsel vagy derelyevágóval ujjnyi széles, és kb. 10 cm hosszú csíkokra vágjuk, és a tetejét felvert tojással megkenjük. Amikor megszárad, újból megkenjük, megszórjuk sóval elkevert köménymaggal és kisütjük. (Aki nem szereti a köménymagot, reszelt sajttal, szezámaggal, vagy mákkal szórja meg a rudacskákat.)
Virslis lencsesaláta
Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg lencse, 2 db babérlevél, 2 dl tejföl, 3 dkg mustár, 1 db citrom, 2 dkg porcukor, 1 lilahagyma, 1 pár virsli, 2 db főtt tojás, bors, só
Elkészítése:
A hideg vízbe áztatott lencsét leszűrjük, gyengén sós, babérlevéllel ízesített hideg vízben feltéve puhára főzzük. Ügyeljünk arra, hogy a lencseszemek ne főjenek szét, mert így az elkészült saláta kevésbé lesz gusztusos. A megfőtt lencsét leszűrjük és felhasználásig a hűtőszekrényben tartjuk.
Keverőedénybe tesszük a tejfölt, a mustárt hozzáadva habverővel simára keverjük, citromlével, cukorral, borssal, sóval, finomra vágott hagymával ízesítjük. Az így elkészített öntetbe keverjük a jól lehűtött lencsét és a karikára szelt virslit.
Tálaláskor főtt tojáskarikákkal díszítve helyezzük az asztalra.
Töltött sertésdagadó (2)
Hozzávalók: 1 kg dagadó, 2 zsemle, 2 db tojás, 20 dkg darált sonka, 20 dkg gomba, 1 fej hagyma, só, őrölt bors, majoránna, 3 ek. zsír, kevés tej
Elkészítése:
A tejbe áztatott és kinyomott zsemlét összekeverjük a sonkával, a tojással, és a szeletekre vágott gombával, melyet előzőleg a finomra vágott hagymával zsírban megpároltunk. Sót, borsot, majorannát adunk hozzá, és egy kanál zsírt. Ezzel a jól összedolgozott masszával megtöltjük a közepén szétnyitott dagadót, annak nyílását bevarrjuk, és kizsírozott tepsibe helyezzük. Megsózzuk és kevés vizet aláöntve sütőbe tesszük. Folytonos öntözgetés mellett, szép pirosra sütjük.
Hidegen felszeleteljük és salátalevelekkel kibélelt tálra rendezzük.
, ,
|