Még a gyakorlott háziasszonyok is meglepődnek a szomszédasszony tanácsain, amikor a só újabb felhasználására hívja fel a figyelmet. Köztudott, hogy már évezredek óta az alapfűszereink közé tartozik, és sokkal hamarabb kerül egy konyhába, mint a bazsalikom vagy az oregánó. Mivel minden konyhában jelen volt, hamar felfedezték tisztító, tartósító, szagtalanító és egyéb felhasználási módjait.
Sótörténet: Vadászat közben bukkanhatott az emberiség az állatok által látogatott természetes sólelőhelyekre. Majd megjelentek az agyagedények, elkezdtek főzni az asszonyok, és egyre több só került az ételekbe. Sóbirodalmakat hoztak létre a sóbányák és a kitermelőhelyek környékén, és a só az egyik fő kereskedelmi termékké vált. Az első ilyen birodalom a Hallstatti Kultúrtáj, ami a mai Ausztria területén alakult ki. A sót kincsként őrizték, egészen a hűtőgép és a tartósítószerek feltalálásáig. Később akkorát vesztett az értékéből, hogy már a kispénzűek is megengedhették maguknak és ledegradálódott asztali sóvá.
Nézzük, hogy a fehérfűszert mire tudjuk még használni a lábasban fortyogó tyúklevesen kívül:
● Gyomtalanítás: a virágoskertben a legnagyobb ellenségek a gyomok, amiket néha lehetetlen kiirtani, hiába tépjük ki őket hetente, tövestül. Vegyünk elő egy zacskó sót, és egyesével tegyünk rájuk belőle, hamarosan nyomukat sem fogjuk látni.
● Torok: ma már roskadoznak a patikák polcai a legkülönfélébb gyógyszerekkel, gyógynövény alapú készítményekkel. Házilag is segíthetünk magunkon, ha keverünk be sót és vizet egy pohárba és azzal gargalizálunk, naponta legalább háromszor.
● Tojásfőzés: ha kemény vagy lágy tojásra vágyunk, a főzővízhez tegyünk bőven belőle, így könnyebben leválik a tojás héja és főzés közben sem töredezik be.
● Vágódeszka: a régi, már elszíneződött vágódeszkát még meg tudjuk menteni, mosogatószerrel zsírtalanítjuk, majd áztassuk sós vízbe egy pár órára, majd újra töröljük át. Amellett, hogy tisztább lesz, fel is frissül.
● Alma: gyerekeinknek gyakran felszeletelt adjuk az almát, reménykedve, hogy talán így megeszik. A felszeletelt gyümölcsöt kenjük be citromlé és só keverékével, így tovább marad friss és kívánatos.
● Zöld növény: zöld leveles növényeket, például a spenótot vagy sóskát sokkal könnyebb megtisztítanunk, ha sós vízbe áztatjuk őket.
● Konyharuha: talán az egyik legnehezebben tisztítható ruhanemű a háztartásunkban a konyharuha. Hiába mossuk ki 60 fokon, akkor sem lehetünk benne biztosak, hogy minden baktérium maradéktalanul elpusztult és nem visszük őket vissza a konyhába. Mielőtt a mosógépet bekapcsoljuk és elindítjuk a másfél órás programot, szánjuk rá még negyedórát, és tegyük a konyharuhánkat sós vízbe.
● Cipő: : főleg télen, amikor nem tudjuk havonta kimosni a cipőinket, szórjunk egy kis sót bele, amikor tudjuk, hogy pár napig nem használjuk. Így a baktériumok mellett a kellemetlen szagokat is eltüntetjük.
● Művirágok: a virágdíszeket mégsem tehetjük be a mosógépbe, és a körömkefével sincsenek barátságban. Ekkor jön a nagy zacskó, akár egy szemeteszacskó és a só. Tegyük a művirágot és a sót a zacskóba, rázzuk jól össze őket, és meglepő tisztaságot fogunk tapasztalni.
● Tojásteszt: ha már gyanúsan régóta van a hűtőben a tojásunk, és meg szeretnénk győződni arról, hogy még fogyasztható, tegyünk egy bögrébe vizet és sót. Ha a tojás elsüllyed, mehet az edényünkbe, ha fennmarad a víz tetején, irány a szemetes.
● Poharak: minden konyhában vannak olyan bögrék, kávéspoharak, amiről nem akarnak lejönni a kávé- és a teafoltok. Ha sóval átdörzsöljük őket és rajta hagyjuk egy kicsit, akkor már csak egy ecetes rongy hiányzik, amivel a végén ragyogóra töröljük a csillogó csészéinket.
● Hólapátolás: még javában tart a tél, és bármelyik nap meglephet minket Holle anyó egy kis reggeli hólapátolással. Mielőtt lapátot ragadunk, sózzuk végig a járdát, így kevesebb erőfeszítéssel is megtisztíthatjuk a felületet.
● Jégvirágok: az ablakra fagyott jégvirágok is hamarabb eltűnnek, ha egy kis sót teszünk rá.
● Tejszínhab: házi készítésű tejszínhabnál tegyünk egy csipetnyi sót is bele, ezzel az apró trükkel keményebb és tovább tartó habot készíthetünk a süteményeinkre.
● Réztárgyak: nagymamáink hagyatéka évek óta ott díszeleg a polcainkon, és mindig szeretettel nézünk rájuk. Ám az idő vasfoga rajtuk is meglátszik. Sóval és ecetes ruhával ragyogóvá varázsolhatjuk őket, tisztítás közben pedig biztosak lehetünk benne, hogy eszünkbe jutnak a régi, nagymamánál töltött nyaralások.
● Dugulás: mielőtt a telefon után nyúlunk és hívjuk a szerelőket, készítsünk egy nagy adag forró sós vizet. A lefolyóban amellett, hogy elhárítja a dugulást, a kellemetlen szagokat is eltünteti.
● Szőnyeg: a kifakult, foltos szőnyegen sokat segíthetünk, ha egy vödör vízhez 4-5 evőkanálnyi sót teszünk és azzal dörzsöljük át. Nemcsak frissebb lesz, de a padlón megbújó baktériumok is eltűnnek.
● Vízkő: a fránya foltok, amik nem akarnak eltűnni, és gyakran a több ezer forintos vízkőoldók sem segítenek. Csak nyúljunk a polcra vegyük elő a több száz éve használt vízkőoldót a só!
● Hangyák: gyakran ezek a kisállatok meglátogatnak minket a konyhában, szobában és nem akarnak eltűnni onnan. Tegyünk a tanyájukra, ha felfedeztük a bejáratukat, oda is sót, így hamarosan egy másik lakást keresnek majd.
|