KELKÁPOSZTA
A kelkáposzta piacaink kínálatának rendszeres gazdagítója. Azok számára ajánlatos, akik kalciumhiánnyal küzdenek. Másik értéke, hogy sok A-vitamint tartalmaz. Két fajtáját különböztetjük meg, az egyik kékes-hamvas szürke levelű, a másiknak világosabb, zöldbe hajló levelei vannak. Mindkét fajta nagyon értékes. Bár a káposztafélék családjába tortozik, tápértéke nagyobb, mint a fejbe boruló káposztáé. Levelének ásvány- és vitamintartalmát a zöld színe határozza meg és természetesen egyben az, hogy milyen tápanyagú földben termett.
Gyógyító hatása: A vitaminok és ásványok nagy szerepet játszanak egészségünkben. A legtöbben ezért a vitaminokat pótló pirulákhoz folyamodnak. Azt még mindig nem lehet megállapítani mennyire tudja hasznosítani a szervezet a vegyileg előállított vitaminokat. S elfogadott az a megállapítás, hogy a vitaminok és ásványok leginkább természetes környezetükben hasznosulnak, tehát a táplálékban, s a táplálékkal jutva a szervezetbe. Az ideális felszívódás így is számos tényezőhöz kötődik. Ásványok és vitaminok gátolhatják vagy serkenthetik a felszívódást, a többi pedig a vizelet vagy széklet útján kikerül a szervezetből.
Csonterősítő: A kelkáposzta esetében a kalciumtartalmat a szervezet ideálisan fel tudja használni, a magnéziummal és a káliummal együtt. Ez különösen az idős embereknek fontos, mert szervezetük általában nem tartalmaz elegendő kalciumot, így csontjuk megritkul, törékennyé válik. A kelkáposztával javítható ez a helyzet.
Vérnyomás szabályzó: A kelkáposztában előforduló kálium igencsak jótékony hatással van a szervezetre. A kalciummal együtt szabályozza a vérnyomást, valamint hat a szívizom működésére, a szabályos szívverésre.
Rákellenes hatású: A káposztafélék családjába tartozó kelkáposzta szintén kitűnő rákellenes élelmünk. Ezt a benne levő sulforaphane nevű anyag segíti elő, amely arra ösztönzi a szervezetet, hogy minél több rákellenes enzimet termeljen.
Serkenti az immunrendszer működését: A kelkáposztában nagy mennyiségű béta-karotint találunk. Ez teszi lehetővé, hogy fogyasztásával lényegesen elősegítjük az immunrendszer működését és ezzel az egész szervezet védelmét.
Gyulladásos betegségekre: Az A-vitamin tartalmának köszönhetjük, hogy gyógyítólag hat a kelkáposzta a testünk bármelyik részén levő gyulladásos elváltozásra. Az A-vitaminnak ez a tevékenysége sikeresebb ebben az esetben, mert maga a kelkáposzta E-vitamint is tartalmaz, amely segíti az A-vitamin hasznosítását. A benne levő C-vitaminnal kitűnő védelmet nyújt a rákos daganatok ellen.
Személyiség kiegyensúlyozója: A B-vitaminok rendkívül nagy hatással vannak az emésztésre és az idegrendszerre. Ha ehhez csatlakozik még egy-két ásvány, mint a magnézium és a mangán, s a kelkáposztában minden lehetőség megvan erre, többszöri fogyasztás után kiegyensúlyozott személyiségnek érezzük magunkat.
Elkészítési mód: Ha a kelkáposztát főzeléknek készítjük el, ügyeljünk arra, hogy a vizet amiben megfőzzük, ne dobjuk ki. Inkább kevés vízben főzzük, illetve pároljuk és teljes egészében fogyasszuk el. Ha kúraszerűen használjuk a kelkáposztát, legjobb, ha a nyers kicentrifugázott levét fogyasztjuk. Mivel nem éppen ízletes a kelkáposztalé, ajánlatos más zöldséglével keverni. Ha a sárgarépa, vagy cékla sem adja meg az elfogadható ízt, próbálkozzunk meg az ananásszal. Ebben az esetben használhatunk konzervből is, ha másként nem tudunk hozzájutni. Természetesen, sokkal jobb lenne a friss ananász, mert abban hiánytalanul érvényesülhetne a benne levő bromélian nevű fehérje emésztő enzim, amely a hőkezelés során károsodhat. A gyümölcs és zöldségféle keverése egy étkezés alatt nem ajánlatos, mert szerkezeti összetételük különböző, ami az emésztésnél játszik szerepet. Az ananász esetében azonban eltérhetünk a szabálytól, mert tartalmazza az állati és növényi fehérjét felbontó bromelian enzimet és ezzel az étkezés után hozzásegít a zavartalanabb emésztéshez.
|