A ropogós mandulabél kellemes aromájának köszönhetően szinte minden süteményt ízletesebbé tehet, de emellett italok és egytálételek alkotórésze is lehet.
Önállóan, diófélékkel keverve, müzliben és csokoládékban is megtalálhatod a boltokban, újabban fűszerezett változatával is találkozhatunk – például fahéjas pörkölt mandulával.
Fontos, hogy fogyasztás előtt bújtasd ki héjából, az ugyanis ciánt tartalmaz.
Olaja kiváló bőrtápláló hatású, nem véletlen, hogy egyes kozmetikumoknak is összetevője.
Gazdag E-vitaminban, bővelkedik kalciumban, és 100 grammonként 625 kcal-t tartalmaz.
Mandula a depresszió ellen
A mandula hozza az első tavaszi virágot a gyümölcsösben. Néha már februárban kinyílnak apró, a kopasz ágon ülő fehér virágai. Aztán hamarosan lapos gyümölcs váltja föl a virágokat, sorakozva a rügyező ágakon. Héja kemény, nehezen jutunk a gyümölcshöz, amely rendkívül értékes. A mandulabél 21,4 százalékban tartalmaz fehérjét, 13,2 százalékban szénhidrátot és 0,7 százalékban ásványi anyagokat. Fűszerként, gyógyszerként, olajalapanyagként az illatszergyártásban is szerepet játszik.
Tápértéke: A mandula az egyik legmegbecsültebb csonthéjasunk. Az a hír járja róla -- ezt több évszázados tapasztalat is bizonyítja --, hogy ha naponta elfogyasztunk négyet-ötöt belőle, elkerülünk számos betegséget. Tartalmaz továbbá: kalcium-foszfátot (jótékony hatással van az emésztésre, a csontok fejlődésére, valamint a fogakra; összetevő része a vérsejteknek, megelőzi az izomgörcsöt, menstruációs fájdalmak esetén is segít; az agy tápláléka),kálium- foszfátot (az idegekre és az agy munkájára hat jótékonyan, tehát a mandula kitűnő segítséget nyújt idegesség, szorongásos érzés, és a stresszes állapot idején; különösen hatékony az ingerlékenységre, depresszióra, érzelmi válságra, türelmetlenségre, szellemi fáradtságra, teljes kimerültségre), és magnézium-foszfátot (a csontozat, a fogak, az agy, az idegek és az izomzat táplálója; jó az ideggyengeségre, az izomgörcsre és bármely görcsre, vagy krónikus fájdalomra, különösen amelyekben az idegvégződések játszanak szerepet, mint a fogfájás; használ továbbá a kimerültségnél és az érzelmi válságban).
Gyógyhatása: A mandulát már megelőzésként is szedhetjük. Olyan ásványokat is tartalmaz, amelyekből ugyan kevésre van szüksége a szervezetünknek, de ha hiányoznak, rendellenesség léphet fel. Kis mértékben való mindennapi fogyasztásával egész sor betegséget előzhetünk meg.
Szabályozza a koleszterinszintet: Ha naponta fogyasztunk néhány szem mandulát, megelőzhetjük a koleszterin képződését és lerakódását az erekben, mert a test elegendő esszenciális zsírhoz jut a mandulából.
Máj és hasnyálmirigy: Máj és hasnyálmirigybántalmak esetén is ajánlatos a folyamatos mandulafogyasztás. A benne található fehérje és tápanyag legjobban megegyezik az anyatej összetételével.
Emésztési zavarok esetén: A gyakori emésztési zavar esetében is jótékony: kedvezően hat a belek működésére. A nagymennyiségű nélkülözhetetlen zsírtartalma megelőzi, illetve gyógyítja a székrekedést is.
Antioxidáns: E-vitamin-tartalma megakadályozza a véredényekben a lerakódást. Ugyancsak az E-vitaminnak köszönhető, hogy a szervezetet megszabadítja az oxigén szabad gyököktől, az A- és a C-vitaminokkal együtt.
Csonterősítő: Kalciumtartalmának köszönhetően a mandula rendkívül jó csonterősítő, továbbá nagy mennyiségben fordul elő benne a magnézium és a foszfor is. A három elem együtt erős csontokat és jó fogazatot biztosít.
Szabályozza a szív munkáját: Ugyancsak a kalciumnak, a magnéziumnak és a káliumnak köszönhetjük, hogy a mandula jótékonyan befolyásolja a szív munkáját. Ehhez az is hozzásegíti, hogy a benne levő ásványok erősítik a véredények falait.
Gyenge tüdőnél, köhögésnél, meghűlésnél: A mandula kellemes üdítőként hat a meghűléses betegségekre. Különösen a gyenge tüdőt serkenti jobb működésre, valamint az egész légzőszervrendszert.
Elkészítési mód: A mandula rendkívül tömör gyümölcs, ezért azoknak, akik emésztési zavarokkal küzdenek a legjobb, ha mandulatejet készítenek belőle, a következőképpen: két kanál mandulát felaprítunk, majd a turmixgépben fél pohár tejjel (lehetőleg kecsketejjel, de jó a víz is) pépesítjük. A gyümölcsöt ajánlatos alaposan megrágni és folyadékkal leöblíteni.
|