Vajastészta Hozzávalók: 35 dkg liszt, 35 dkg margarin, 1 kávéskanál ecet, 1 dkg só, kevés hideg víz
Elkészítése:
25 deka margarint 8 deka liszttel összegyúrunk, tégla alakúra formázzuk, és hideg helyre tesszük.
A megmaradt lisztbe belekeverjük a maradék margarint, a sót, az ecetet és annyi vizet, hogy közepesen kemény rétestésztát kapjunk. Hólyagosra dolgozzuk, hideg helyen pihentetjük, kinyújtjuk és a lisztes margarint a közepébe tesszük.
A négy szélét ráhajtjuk és még háromszor hajtogatjuk. Minden hajtogatás közben pihentetjük.
Ebből a mennyiségből krémest, búrkiflit, lekváros hajtókát készíthetünk.
Tojásos fasírt Hozzávalók 4 személyre: 1 kis fej vöröshagyma, 1 ek. olaj, 50 dkg darált hús, 1 tojás, 2 dl tej, 1 zsemle, 1 gerezd zúzott fokhagyma, só, bors; a töltelékhez: 10 dkg gépsonka, 4 tojás, 1 ek. olaj; a tetejére: 1 tojásfehérje, 1 ek. zsemlemorzsa
Elkészítése:
A vöröshagymát apróra vágjuk és az olajon üvegesre pirítjuk.
A darált húst a tojással, az előzőleg tejbe áztatott és kifacsart zsemlével, a pirított hagymával, a fokhagymával, sóval, borssal összedolgozzuk. A húsmasszát alufólia lapra halmozzuk, és 1 centi vastagságú téglalappá formáljuk.
A tojást felverjük, az olajon lágy rántottát sütünk belőle, és a húsra terítjük, úgy hogy a húslap szélein 2 ujjnyi kilátsszon.
A gépsonkát csíkokra vágjuk, a tojás közepére szórjuk, és az alufólia segítségével feltekerjük, ahogyan a bejglit szokás.
A tojásfehérjét félig felverjük, és a tepsibe fektetett hústekercset megkenjük vele és a zsemlemorzsával egyenletesen megszórjuk. Befedjük alufóliával, és 180 fokos sütőben 15 percig, majd a fóliát levéve további 15 percig, aranybarnára sütjük.
Csülkös-fokhagymás krumplileves Hozzávalók 4 személyre: 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 60 dkg krumpli, 10-10 dkg sárgarépa és fehérrépa, 2 ek. olaj, 2 dkg liszt, 1 l füstölt lé, 20 dkg főtt csülök, 1 ek. vágott snidling
Elkészítése:
Az olajat felforrósítjuk, megfuttatjuk rajta a finomra vágott vöröshagymát, rátesszük az apróra felkockázott krumplit és répát. Gyakori kevergetés mellett rövid ideig pirítjuk.
Megszórjuk a liszttel, beletesszük az áttört fokhagymát, jól elkeverjük, és amikor már habzik a liszt, beleöntjük a füstölt levet. Ha szükséges, sózzuk. Kíméletesen főzzük 20 percig.
Falatnyi darabokra vágjuk a csülköt, a levesbe tesszük, és még 10 percig főzzük.
Tálalás előtt megszórjuk a snidlinggel.
Ropogós tortalap Hozzávalók egy 26 cm-es kapcsos tortaformához:
- első változat (vékony lap): 10 dkg babapiskóta, 7,5 dkg vaj;
- a második változat (vastag lap): 20 dkg babapiskóta, 15 dkg vaj;
- harmadik változat (vastag lap): 10 dkg babapiskóta, 10 dkg mogyorós csók, 15 dkg vaj
Elkészítése:
Szétmorzsoljuk a babapiskótát, illetve a babapiskótát és a mogyorós csókot.
Megolvasztjuk a vajat, és alaposan összegyúrjuk a morzsával. A masszát a formába nyomkodjuk, és 30 percre hűvös helyre tesszük. Kivesszük a formából, és tortatálcára tesszük.
 Tipp: Az aprósütemény helyettesíthető másikkal, így ízlés szerint változtathatjuk a tortalap ízét. A ropogós tortalap remek alap a krémtúró-, a friss túró-, a joghurt- vagy a tejszínes tortákhoz.
Rántott vagdalt Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg darált hús, 20 dkg sajt, 2 zsemle, 2 dl tej, 2 tojás, 2 gerezd fokhagyma, só, bors; a bundázáshoz: liszt, tojás
Elkészítése:
A tejben megáztatott és kinyomkodott zsemlét sózzuk, borsozzuk, majd a tojásokkal, a reszelt sajttal, a hússal meg az áttört fokhagymával jól összedolgozzuk. Pár órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek.
A masszából hosszúkás rudat formálunk, felszeleteljük, majd lisztbe, felvert sós tojásba forgatjuk, és forró olajban megsütjük.
Csípős paradicsomos pulykaleves Hozzávalók 4 személyre: 500 g pulykamell, 100 g zöldhagyma, 100 g hagyma, 200 g kimagozott héjazott paradicsom, 4 dl paradicsom ivólé, 1 dl olívaolaj, 2 cs zeller zöld, 2 db chili paprika, só, darált bors, 150 g Gyermelyi 8 tojásos Gyufatészta
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk.
A hagymát finomra, a zöldhagymát nagyobb darabokra vágjuk.
A letisztított, megmosott húst kis kockára vágjuk.
Olajon megfuttatjuk a finomra vágott hagymát, majd rátesszük a húst, és fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a kimagozott, apróra vágott chilit. Rátesszük a zöldhagymát, elkeverjük.
Ráöntjük a paradicsomlevet, és alaplevet vagy vizet. Kíméletesen forraljuk.
Amikor a hús puha, beleszórjuk az apróra vágott paradicsomdarabokat és a gorombára vágott zellerzöldet.
Ha szükséges ízesítjük, összeforraljuk.
Gyufatésztával tálaljuk, amit a levesben vagy külön főzünk ki.
Popover
Az USA-ból Európába lassan átáramló új reggeliőrület tárgya a szuflé könnyedségű tésztából csészében vagy muffinformában sütött, langyosan kínálandó sütemény - a popover.
Ez a légies reggelisütemény a gasztrotörténészek szerint az angol Yorkshire-puding leszármazottja, és nem is olyan újszerű, mint gondolnánk. Először 1876-ban írták le a receptjét a Practical Cooking című könyvben. A kutatások szerint a Maine-ből érkezett telepesek, Portland alapítói amerikanizálták a Yorkshire-pudingot: a híg, tejből, lisztből, tojásból kevert tésztát a marha- vagy sertéssült zsírjával kikent csészékben kisütötték, néha fokhagymával, zöldfűszerekkel gazdagították. Az eredmény: a csészéből kidagadó, kérges, húsos ízű tészta, amit Portland popover pudingnak neveztek.
Hogy miért popover? Neve onnan származik, hogy sülés közben a sütőedényből kiduzzadó tészta elpukkan („pop”).
A legtöbb popover ma már nem húsos ízű, inkább vajas és könnyű, sőt, már nemcsak reggelire a kávé mellé, hanem ebéd vagy vacsora köreteként is kínálják.
Se szeri, se száma, annyi változata készíthető: keverhetünk az alaptésztába zúzott fokhagymát, frissen vágott petrezselyem- vagy tárkonyleveleket, rozmaringot vagy oregánót, csipetnyi gyömbér- vagy fahéjport, őrölt szegfűszeget.
A popovert alaposan kivajazott csészében is süthetjük, de eredeti sütőedénye fémből készült. Formája kúposabb, mint a muffinsütő mélyedései, és egy rácsszerkezetre vannak erősítve, hogy a meleg az edényeket jól körüljárhassa.
A popovernek nem kell szabályosnak lennie: teteje felduzzad, és bizony néha a formából kiemelve nem áll meg a lábán. Mindez mellékes, ha tésztája könnyű, kívül ropogós, belül foszlós.
A popoverrel hasonlóan kell bánnunk, mint a kelt tésztákkal, azaz amíg sül, a sütő ajtaját nem tanácsos kinyitni, mert a beáramló hideg levegőtől összeesik.
Alaprecept
Hozzávalók (9-10 süteményhez): 15 dkg liszt, 2,5 dl tej, 1/2 kk. só, 3 tojás, 2 ek. vaj + a formák kikenéséhez
Elkészítése:
1. A sütőt 220 C-ra (légkeveréses sütőben 200 C) előmelegítjük. 9, kb. 2 decis csészét vagy egy muffinforma mélyedéseit vajjal alaposan kikenünk. A lisztet, a tejet, a sót, a tojásokat és a vajat tálba rakjuk, majd konyhai robotgéppel simára és habosra keverjük.
2. A tésztát kanállal félig töltjük a csészékbe, majd egy sütőlapra sorba rakosgatjuk, és a forró sütőbe toljuk. A sütő ajtaját 25 percig nem nyitjuk ki, hogy a popover szépen megemelkedjen.
3. Ha nagyon pirulna a teteje, a hőmérsékletet 200 C-ra csökkentjük (légkeveréses sütőben 180 C), és újabb 15-20 perc alatt készre sütjük. Kérges, ropogós lesz, belseje pedig puha és foszlós. Vajjal, szendvicskrémmel, lekvárral vagy magában fogyasztjuk. Egy pohár tejet gyümölcslevet, egy csésze kávét vagy teát is ihatunk hozzá.
Rakott káposzta Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg darált hús, 1 kg káposzta, 10 dkg füstölt szalonna, 4 tojás, 10 dkg vöröshagyma, 1 tk. pirospaprika, 15 dkg paradicsom, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg rizs, 1/2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, só
Elkészítése:
A káposztát felaprítjuk és sós vízben félig megfőzzük. Leszűrjük, és lecsurgatjuk.
A rizst megfőzzük.
A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk, kiolvasztjuk a zsírját, és üvegesre pároljuk rajta a hagymát. Meghintjük a pirospaprikával, és hozzáadjuk a darált húst. Megsózzuk és megpároljuk.
Rétegesen tűzálló tálba rakjuk a káposzta felét, a húst, a főtt rizst, a felkarikázott paradicsomot, zöldpaprikát. A legfelső réteg ismét káposzta legyen.
A tojásokat összekeverjük a tejföllel, kevés pirospaprikával és ráöntjük a rakottasra.
Sütőben, mérsékelt lángon készre sütjük.
Zelleres krumplifőzelék Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg krumpli, 35 dkg zellergumó, só, 1 dl főzőtejszín, 2,5 dl tejföl, 2 ek. étkezési keményítő, 3 ek. apróra vágott zellerzöld, bors, reszelt szerecsendió
Elkészítése:
Meghámozzuk a krumplit és a zellert, majd mindkettőt 3x3 cm-es kockákra vágjuk. Lábosba tesszük és felöntjük annyi hideg vízzel, amennyi ellepi. Megsózzuk és erős lángon felforraljuk. Ha már lobog a víz, mérsékeljük a tüzet, lefedjük a lábost és vajpuhára főzzük a zöldségeket.
Közben összekeverjük a tejszínt, a tejfölt és az étkezési keményítőt, majd apróra vágjuk a zellerzöldet.
Amikor a zöldségek megfőttek, hozzáadjuk a keményítős keveréket és a zellerzöldet, majd megborsozzuk és reszelt szerecsendióval ízesítjük. Állandóan kevergetve besűrítjük.
Citromos tavaszi leves Hozzávalók 4 személyre: 10 dkg rizs, 4 kis csirkemellfilé, 2 kis fej vöröshagyma, 2 ek. olaj, 2 l csirkeleves kockából, 1 csokor kapor, 2 citrom, 1 ek. vaj
Elkészítése:
A rizst sós vízben puhára főzzük.
Felforrósítjuk az olajat, megpirítjuk benne a kockára vágott húst, és sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a felaprított hagymát, és szintén megpirítjuk. Ráöntjük a levest, felforraljuk, és 15 percig fedő nélkül, lassú tűzön főzzük.
A citromokat megmossuk, az egyik levét kicsavarjuk, a másikat karikákra vágjuk.
A rizst a levesbe keverjük, a citromlével, ízlés szerint sóval, borssal fűszerezzük.
Felforrósítjuk a vajat, megkapatjuk benne a citromszeleteket, és az apróra vágott kaporral együtt a levesbe keverjük.
|