Sárgabarackdzsem és -lekvár
Hozzávalók: kajszibarack, kristálycukor, tartósítószer
Elkészítése:
Jó érett, de még ép kajszibarackot veszünk hozzá, megmossuk, kettévágjuk, kimagozzuk, és a héjáról a legkisebb sérülést, barna foltot is levágjuk. Megmérjük, befőzőlábasba töltjük, és minden kiló barackra kb. 40 deka kristálycukrot szórva másnapig állni hagyjuk.
Utána az alját fölkeverjük és főzni kezdjük. A forrástól számítva kb. 20 percig hagyjuk a tűzön: akkor jó, ha a habját már elfőtte, de a dzsem színe még szép világossárga. Ha sok barackot főzünk, akkor inkább kisebb adagokban - 4-5 kilónyit egyszerre - készítsük, mert különben megbarnul, azaz karamellizálódik.
Végül a tűzről lehúzva csipetnyi tartósítószert keverünk bele, és üvegekbe töltve, lekötve szárazgőzben hagyjuk kihűlni.
*** Több a munkánk vele, de kevesebb - kilónként 30-35 deka - cukor kell hozzá, ha a barackot meghámozzuk. Ilyenkor a gyümölcsöt egy pillanatra forró vízbe mártjuk, és a héját egy mozdulattal - mint a kesztyűt - lehúzhatjuk róla.
Sárgabaracklekvár
Ugyanúgy készül, mint a dzsem, de a barackot meghámozzuk hozzá, majd húsdarálón ledaráljuk, úgy cukrozzuk, főzzük.
Úgy is készülhet a baracklekvár, hogy a már kész dzsemet szitán vagy a lábasban elektromos turmixfejjel pépesítjük, majd újból felforralva töltjük az üvegekbe.
Sárgabarackdzsem cukor nélkül
A sárgabarackot a fent leírt módon meghámozzuk, félbevágjuk, kimagvaljuk, és befőzőedényben jó sűrűre kevergetve befőzzük. Kisebb, forró üvegekbe töltjük, lekötjük, és a celofánra vizes ruhát borítva a forrástól számítva 25 percig gőzöljük. Nem olyan szép, mint a cukorral főtt, de cukorbetegek is ehetik, a kivett adagot egy kevés édesítőporral édesítve.
|