1. Csomós mártás - A pecsenyeléből készült mártást passzírozzuk át, majd állandó keverés mellett újra forraljuk fel. A csomókat rúdmixerrel is eldolgozhatjuk.
2. Nehezen darabolható szárnyas - Használjuk a kifejezetten erre a célra készített ollót. Késsel ugyanis csontszilánk kerülhet az ételbe, és túlságosan széttrancsírozzuk a szárnyast.
3. Elsózott pecsenyemártás - Kevés narancslevet vagy egy lereszelt nyers burgonyát belekeverve meg lehet menteni.
4. Túl száraz pulykahús. A feldarabolt pulykahúst rakjuk tűzálló tálba, majd locsoljuk meg egyenlő mennyiségű olvasztott vajból és tyúkhúslevesből készült mártással. Előmelegített sütőben 120 fokon kb. 10 percig süssük.
5. Kicsapódott tejszín - Könnyen segíthetünk a bajon: keverjünk a tejszínes mártásba egy teáskanál mustárt.
6. Összecsomósodott zselatin - A csomók feloldódnak, ha az edényt forró vízfürdőbe állítjuk, és a zselatint újra simára kikeverjük.
7. Tartóba ragadt tojás - Állítsuk a kartonból készült tojástartót langyos vízbe. Ha megpuhult, a tojást egyszerűen ki tudjuk emelni anélkül, hogy összetörne.
8. Odaégett egytálétel - A megmenthető részt azonnal tegyük át másik edénybe. Szükség esetén adjunk hozzá kevés vizet, majd vágjunk bele egy fej vöröshagymát, az elveszi az égett ízt.
9. Túlpárolt zöldség - Rúdmixerrel pépesítsük, majd keverjük össze burgonyapüréporral. Tejföllel gazdagítva finom köretet kapunk.
10. Spriccelő zsiradék - Szórjunk kevés sót vagy étkezési (búza)keményítőt a forró zsiradékkal teli serpenyőbe, nem fog tovább fröcskölni.
11. Pikkelyesen maradt hal - Egész halat vettünk a piacon, és nem tisztították meg rendesen? Merítsük a halat először forrásban lévő, majd hideg vízbe. Utána a maradék pikkely fűrészes élű késsel könnyen eltávolítható.
12. Ha túl vadízű az őz, a fácán - Az erős vadíz enyhíthető, ha a húst szamorodnival megöntözzük, vagy fél teáskanál gyömbérrel fűszerezzük.
13. Túl zsíros pecsenyemártás - Öntsük a mártást magas falú edénybe, majd a felszínéről a zsírréteget konyhai törlőpapírral szedjük le.
14. Elsózott leves - Keverjünk össze egyenlő mennyiségű cukrot és almaecetet, majd apránként egészen addig adagoljuk a leveshez, amíg megfelelő ízű lesz.
15. Összeragadt tészta - A kifőtt tésztát öntsük le forró vízzel, vegyítsünk bele egy evőkanál olívaolajat, és alaposan csöpögtessük le.
16. A főtt burgonya hámozása - Ha az egészben, héjában főtt burgonyának csak kis darabokban és nehezen tudjuk lehúzni a héját, akkor - a főtt tojáshoz hasonlóan - a forró főzővíz leöntése után öblítsük le a csap alatt hideg vízzel.
17. Fakó színű vöröskáposzta - Vegyítsünk hozzá kevés ribizli- vagy vörösáfonya-lekvárt és csipetnyi cukrot, esetleg adjunk hozzá kevés ecetet.
18. Ha a hús nem sült át - Szeleteljük föl, és a híg mártásba téve, fedő alatt kb. 15 perc alatt főzzük puhára.
19. Összeesett csokoládéhab - Keverjünk hozzá egy evőkanál felolvasztott vajat. Ha van rá idő, tegyük egy napra hűtőbe.
20. Megégett rakott burgonya - A legfelső réteg eltávolítása után locsoljuk meg tejfölből és tojásból egy-egy arányban kevert mártással, és rövid ideig süssük tovább.
21. Szétfőtt hal - Filézzük ki, majd húsát apróra daraboljuk fel, és a megfelelő mártással frikasszéként szervírozzuk.
22. Fonnyadt fejes saláta - Helyezzük a leveleket kevés ecettel ízesített jeges vízbe. Miután alaposan lecsöpögtettük, fél órára tegyük a hűtőbe.
23. Odakozmált rizs - A könnyen kiszedhető részt azonnal tegyük át másik lábosba. Fektessünk rá egy szelet kenyeret, és kb. 5 percig hagyjuk rajta, hogy magába szívja az égett ízt.
|