Napraforgómag
A napraforgómag vidékünk értékes tápláléka. A nyers vagy a pirított mag fogyasztása tájainkon már régóta szokásban van, és ma is sokan választják a különféle burgonyaszirmok és sós rudak nassolása helyett az egészséges szotyolát. Jól teszik, mert – mint az alábbiakban kiderül – rendkívül tápláló és egészséges. A napraforgómag ugyanis 47 százalék olajat tartalmaz, és annak 65 százaléka esszenciális olaj, amely a szervezetünk számára nélkülözhetetlen. Sokkal értékesebb ha magát a napraforgómagot fogyasztjuk, mint a belőle készülő, agyonkezelt olajat. Ha be tudunk szerezni hidegen préselt olajat, az még inkább megfelelne az egészségügyi követelményeknek. De ez kevésbé kedvelt, mert nincs szagtalanítva.
Tartalma: A napraforgó sok E-vitamint tartalmaz, és – mint már említettük – esszenciális olajakat. A szervezetünk számára a fehérje és a rendkívül magas ásványtartalma miatt is értékes.
Gyógyhatása: A napraforgómag gyógyhatása a vitamin és ásványtartalma következtében felbecsülhetetlen értékkel támogathatja egészségünket. Az E-vitamin jelentős antioxidáns, támogatja szervezetünket az oxidációs folyamatok gyógyításában, megelőzésében. Jótékonyan hat megfázás esetén a légzőszervekre és a kiválasztó rendszerre.
Nyálkalerakódás, izzadás: Ha a meghűlés már huzamosabb ideje nem akar elmúlni, valamint a mellünkben a nyálkalerakódás makacsul tartja magát (amit a betegség alatti tej és tejtermék fogyasztása is okozhat) készítsünk napraforgómagból teát.
Prosztata-bántalmak: A prosztatapanaszok is enyhülnek a napraforgómag-teától, de a hagyományos módon való fogyasztása is segít: rágcsáljuk bátran. A héjas napraforgómag előnye, hogy nem avasodik meg.
A fentieken kívül még a következő betegségekre is hatékony a napraforgómag: gyenge idegzetre, magas koleszterinre, artériaszklerózisra, vizelési zavarokra.
Elkészítési mód: Egy liter vízhez adjunk egy csésze kissé tört, hámozott napraforgómagot, és fél órán át főzzük, lassan forralva. Naponta fogyasszunk el négy csésze jó meleg teát. Ha a hámozott napraforgómag avas, akkor inkább héjas napraforgómagot használjunk, de felhasználás előtt hámozzuk meg. Ne fogyasszunk avas napraforgómagot, mert többet árt, mint használ.
|