A léböjt során meghatározott ideig lemondunk a szilárd ételekről, és csak frissen csavart gyümölcs- és zöldségleveket, ásványvizet, gyógyteát fogyasztunk. A kúra lehet egy- vagy kétnapos, illetve egy- vagy kéthetes is, ez utóbbi esetben a levek mellett könnyű, zöldséges ételeket is fogyasszunk. Eleinte kezdjük egynapos kúrával, amelyet akár kéthetente is végigcsinálhatunk. Kétnapos kúrát két-három havonta végezhetünk, az egy- és kéthetes kúrákat pedig negyed-, illetve félévente ajánlják. A frissen facsart gyümölcs- és zöldséglevek segítenek kiüríteni szervezetünkből a felhalmozódott méreganyagokat, ezért a léböjt után frissebbnek, erősebbnek érezzük magunkat, szebb lesz a bőrünk, csillogóbb a hajunk.
Mennyi ideig böjtöljünk?
Mérje fel, milyen hosszú kúrára van szüksége, és mi az, amit végig tud vinni. Nagyon fontos, hogy mielőtt belekezd a kúrába, kérje ki háziorvosa tanácsát. Tanácsos a böjtölést heti egy nappal kezdeni, majd havonta emelni a kúra időtartamát addig, míg már gond nélkül képesek vagyunk egy teljes hetet végigcsinálni. A diéta idején kb. 4 liter folyadékot fogyasszunk, és a leveseken kívül semmit ne együnk. A méregtelenítő kúra alatt ne igyunk kávét. Helyette igyunk zöld teát.
Mi mit jelent?
Teljes böjt: Ez a legszigorúbb böjtkúra. Vízkúrának is nevezik, mivel ilyenkor csak vizet és teát ihatunk.
Módosított koplalókúra: A víz és tea mellett kis mennyiségű szénhidrátot és fehérjét is fogyaszthatunk. Ez általában valamilyen fehérjeital formájában kerül a szervezetbe.
Léböjtkúra: Naponta ötször frissen préselt gyümölcs- vagy zöldséglevet iszunk, és sok-sok vizet.
Kásakúra: Zabból, rizsből, lenmagból folyékony állagú kását főzünk, természetesen só és cukor nélkül. Kis adagokban és melegen együk a kását, ha pedig egy kicsit barátságosabbá szeretnénk tenni az étkezést, szórjunk rá egy kevés fahéjat, vagy keverjünk hozzá egy kiskanál mézet!
Gyógyböjt: Teát és vizet iszunk a nap folyamán, valamint két alkalommal főtt zöldség levét vagy nyersen préselt gyümölcs- és zöldséglevet. Elsősorban az anyagcserezavarokon segít.
Egynapos böjt
Természetesen egy egész hetes -- vagy akár hosszabb -- böjt hatékonyabb, mint egyetlen nap. De egy böjtös nap is több a semminél. Ilyenkor a szervezetet legalább egy napra tehermentesítjük a táplálékfeldolgozás alól, kikerülnek a szervezetből a salakanyagok és mérgek. Ünnepek, lakomák, kiadós vacsorák vagy poháremelgetős, cigarettafüstös esték után különösen jót tesz a böjt, mert regenerálja a szervezetet. Az egynapos böjtök tulajdonképpen nem igényelnek semmiféle felkészülést, és könnyen megvalósíthatók. Hasznos, ha hetente egy koplalónapot tartunk, különös tekintettel a "gyorsan bedobok egy hamburgert" életmódra.
Gyümölcsnap: A nap folyamán másfél kiló friss gyümölcsöt együnk, lehet vegyesen is, a vacsorához családunknak készítsünk gyümölcssalátát!
Nyerskosztnap: Ne ijedjünk meg, nem olyan félelmetes. Hiszen egész nap gyümölcsöt és salátát eszünk majd. Reggelire gyümölcssalátát vagy akár müzlit, délben és este reszelt vagy felaprított zöldségekből összeállított salátát kevés olajjal, citrommal és fűszerekkel ízesítve.
Rizsnap: Főzzünk meg egy nagyobb adag barna rizst, amit különféle módon ízesítve egész nap eszegetünk majd. Ha édesen kívánjuk, keverjünk hozzá párolt almát vagy mézet, esetleg mazsolát, fahéjat. Ha sósan ennénk, adjunk hozzá egy kevés párolt paradicsomot vagy reszelt répát, zellert, ízesítsük apróra vágott petrezselyemmel, snidlinggel. Családtagjainknak ez akár köretként szolgálhat egy szelet hal vagy hús mellé.
Joghurtnap: Az emésztőrendszer egyik gyógyszere a joghurt. Kíméletes, de alapos tisztítást végez, a felfrissülésről nem is beszélve! Vegyünk öt pohár sovány joghurtot, amit a nap folyamán különféle ízesítéssel elkészíthetünk. Friss gyümölccsel -- reszelt almával, összetört banánnal --, citromlével és mézzel elkeverve vagy zöldfűszerekkel, reszelt zöldségekkel, curryvel, fokhagymával dúsítva változatos -- és nagyon finom! -- ételeket készíthetünk. A családot pedig mélyhűtött málnával vagy eperrel összeturmixolt joghurtból készült különös, üdítő desszerttel lephetjük meg.
Egyhetes böjt
Az egyhetes léböjt minden egészséges ember számára könnyen megvalósítható és hasznos.
Első nap: Bevezetés. Hagyjunk el minden nassolást, húst és alkoholt. Hat óra után már ne fogyasszunk semmit. Ajánlatos meginni egy kávéskanál almaecetet két deciliter vízben oldva. Hashajtóként, lefekvés előtt egy evőkanálnyi keserűsót fél deciliter langyos vízben elkeverve.
Második nap: Kötelező minimum két liter, de inkább három liter folyadékot elfogyasztani. Vértisztító teát, szénsavmentes ásványvizet, facsart gyümölcslevet. Ennek hiányában tartósítószer nélküli 100%-os gyümölcslevet hígítva (1 deci gyümölcsléhez egy deci vizet adunk).
Reggeli: tea, reszelt vagy passzírozott gyümölcs.
Ebéd: hajában főtt krumpli, répa, cékla. Tea és/vagy gyümölcslé. Akár mindegyikből ehetünk keveset. A lényeg, hogy semmiképp se haladja meg a 15 dekát.
Vacsora: párolt zöldségfélék, tea, gyümölcslé.
Harmadik nap: Továbbra is folyamatosan kötelező a napi 2,5-3 liternyi folyadék, kétóránkét elfogyasztva.
Reggeli: vesetisztító gyógytea, negyed friss citrom, egy mokkáskanál méz.
Ebéd: egy órán át főzött hántolatlan vagy barna rizs nyákká passzírozva. Fahéjjal ízesíthető. Sózni tilos!!!
Vacsora: krumpli, paradicsom, cékla vagy zeller levessé főzve turmixolva. Só és erős fűszerezés nélkül. Bazsalikom, borsika, petrezselyem kitűnő ízt adhat.
Negyedik és ötödik nap: Gyomor-, epe-, májtisztító teák. A nap folyamán három kávéskanál mézet el lehet szopogatni. Erős éhség esetén szabad délben rizsnyákot fahéjjal, mézzel ízesítve enni.
Hatodik nap: Nyugtató tea, csalán-, apróbojtorján-, körömvirágteák. Citrom, méz.
Reggeli: tea mézzel.
Ebéd: zöldségből készült leves, turmixolva, rizsnyák.
Vacsora: leves, rizsnyák, méz, citrom.
Hetedik nap: A böjt megtörése:
Reggeli: gyógyteák valamelyike.
Délelőtt: egy kisebb alma, hámozva.
Délben: zöldségekből készült leves, hajában főtt krumpli pici olívaolajjal.
Délután: erős feketekávé
Este: párolt zöldségek, olívaolajjal, borsika, bazsalikom ízesítéssel.
Teareceptek
Az alábbi teák közül válasszunk egy keveréket. Igyunk napi 3--5 csészényit. Ne többet, hiszen a gyógyfüveket is túl lehet adagolni.
Vértisztító tea
Hozzávalók: gyermekláncfű 26 g, málnalevél 21 g, csalánlevél 19 g, nyírfalevél 18 g, bodzavirág 13 g, körömvirágszirom 2 g, búzavirágszirom 1 g.
Böjtös tea
Hozzávalók: galagonyalevél virággal 21 g, csalánlevél 19 g, zsurló 18 g, feketeszeder-levél 16 g, máriatövismag 13 g, aranyvessző 11 g, búzavirágszirom 2 g, egyszerű tisztító tea, csalánlevél 50 g, zsurló 25 g, gyermekláncfű 25 g.
Egy csésze - 2,5 deci - vízhez két teáskanál növényt számítsunk. A füvet leforrázzuk, lefedjük, 5 percig állni hagyjuk, leszűrjük.
Tehetünk bele mézet és valódi citrom levét. Mesterséges édesítőt és üveges citromlét ne használjunk!
Folyadékra egész nap szükségünk van! Fogyaszthatunk ásványvizet, citromból, narancsból, grépfrútból készült limonádét vagy friss gyümölcslevet. Ha mégis dobozost veszünk, válasszuk a tiszta, 100 százalékos gyümölcstartalmú, édesítőszer nélküli rostos leveket.
Akinek nem ajánljuk a böjtöt: várandós és szoptatós kismamáknak, időseknek, kisgyerekeknek, betegeknek (belső szervi panaszokkal).
|