Régóta kedvelt csemege az élet fájának is nevezett datolyapálma gyümölcse, mely kiemelkedően magas cukortartalommal és jellegzetes, édes ízzel rendelkezik.
Káliumtartalma is magas, emellett rostokban is gazdag, tehát igen tápláló.
A bevásárlóközpontokban nagyrészt szárított változatban kapható a barna színű gyümölcs, ha azonban frissen hozzájutsz, úgy is fogyaszthatod, akár héjastul is.
Az idegerősítő datolya
A datolya egyik legősibb gyümölcsünk. Ma már a szállítása sem jelent gondot, hiszen előre csomagolva tökéletesen lehet szállítani. Az ára is megfelelő, így népszerűsége is növekszik. A meleg égövről a szárított változata kerül hozzánk. Eddig csak kellemes csemegének ismertük, de mint az alábbiakból kiderül, gyógyhatása is van.
Tápértéke: Nagy mennyiségű ásványtartalma lehetővé teszi, hogy vértisztítónak, idegerősítőnek használjuk, s megfázás esetén jótékony hatása van a légzőszervre.
Nagy mennyiségű ösztrogén hormont tartalmaz, amely késleltetheti a változó kor beköszöntését, illetve meglétekor csillapítja a tüneteket. Azok számára is ajánlatos növényi hormonnal próbálkozni, akiknél a szintetikus hormonadagolás nem vált be. Ilyen növényi hormont tartalmaz a datolya is. A bőrben is és a vérben is szabályozza a hormontermelést.
Gyógyhatása: A friss gyümölcsnek és a szárítottnak többé-kevésbé ugyanaz a tápértéke és gyógyító hatása.
Álmatlanság: Annak, aki álmatlansággal küzd, lefekvés előtt ajánlatos néhány szem datolyát elfogyasztania. Réz és egyéb ásványtartalma, de főleg káliumtartalma lehetővé teszi, hogy szívnyugtatóul és idegcsillapítóul szolgáljon a nap eseményei után. Magas cukortartalma miatt azonban óvakodjanak tőle a cukorbetegek.
Anyagcserezavar: Az anyagcserezavart ételérzékenység válthatja ki. A leggyakoribb ételérzékenységet a glutamin, illetve a búza, és az ebből készült termékek, valamint a laktóz, illetve a tejtermékek váltják ki. Ezek a termékek jobbik esetben gyorsan távoznak a szervezetből, rosszabb esetben fogyasztásuk betegséget okozhat. Egyénenként kialakulhat ételérzékenység más-más élmiszerekre is. A datolyában levő ásványok, többek között a germanium és fehérje-szénhidrát összetétel enyhíti ezt a betegséget.
Csontzavarok: A datolya kalciumot és magnéziumot is tartalmaz, méghozzá egyenlő arányban. Ez teszi lehetővé, hogy a szervezetbe természetes úton bejutott kalcium felszívódása ideálisan történjen. A datolya esetében a csontfejlődési-zavarokra még inkább gyógyszerre találunk. Meggátolja a kalcium és a magnézium bőrön át történő kioldódását a csontokból, valamint erősíti az izmokat.
Köhögés, szamárköhögés: Szintén a cukortartalmának köszönhetjük, hogy megfázásos betegség esetén enyhíti az inger feltámadását a légzőszervekben, így a szamárköhögés, vagy egyszerű köhögés esetében is. Hasonló reakciót vált ki, mint a köhögés elleni szirup. Germanium tartalmának köszönhető, hogy a szervezetben fokozódik az oxigénellátás.
Elkészítési mód: A datolya nemcsak kellemes csemege, de ha szokásunkká válik, hogy óvakodunk a fehércukor használatától, a datolya nagy segítségünkre lehet az édesítésben. Naponta elég négy-öt szem fogyasztása reggeli édesítésére. Legkönnyebben szárított datolyához jutunk. Ha kevés tejjel összemixeljük, kellemes italt kapunk köhögés enyhítésére, vagy álmatlanságra.
|