KELBIMBÓ
A kelbimbó piacaink kínálatának rendszeres kiegészítője. Tápértéke miatt igen keresett, de nem a mi találmányunk. A kelbimbó a dán zöldségtermelők újítása, a káposztafélék családjába tartozó zöldségféle, amelyet a vadkáposztából fejlesztettek ki. Legjobban a nedves, ködös időjárást kedveli. Minél kisebbek, keményebbek a fejecskék és minél zöldebbek, annál ízletesebbek, annál nagyobb az ásványtartalmuk.
Tápértéke: Tartalmaz kalciumot, nátriumot, káliumot, foszfort, vasat, ként A-, B- és C-vitamint. A kelbimbó azon zöldségfélék közé tartozik, amelyek betakarításához szükséges a késő őszi időjárás. Két nagyon fontos elem lényegesen megemelkedik, ha megcsípi a dér. Ezek a mangán és a króm, amelyek a szervezet szénhidrát felszívódását szabályozzák.
Gyógyhatása: A kelbimbó, mint mondottuk, a káposztafélék családjába tartozik, ami eleve biztosítja az ásványok magas tartalmát, valamint C-vitaminból kétszer annyi található meg benne, mint a narancsban. Általánosságban jó hatással van az egész szervezet működésére, hasonlóan a káposztához. Serkenti a belek működését és rákellenes hatása van.
Cukorbaj ellen: A kelbimbó zöldbabbal és salátával keverve rendkívüli hatást vált ki a hasnyálmirigy inzulin termelőképességének javításában. A kelbimbó a mangán, a króm, és a többi ásványnak köszönheti, hogy előkelő helyet foglal el a cukorbaj gyógyításában. Különösen a gyerekeknél fejt ki jó hatást, akiknek inkább a természetes gyógymódot ajánlják az orvosok. A cukorbaj elleni zöldséglé akkor a leghatásosabb a hasnyálmirigy működésére, ha a beteg óvakodik a keményítőtől és a szénhidrátoktól illetve a beleket rendszeresen üríti. Ezeknek a feltételeknek a megteremtéséhez lényegesen hozzájárul a kelbimbó.
Étvágygerjesztő: Az étvágygerjesztésben jótékonyan hat a kelbimbó. A nagy mennyiségű ásványi só, mint a kálium és a kén, jótékonyan hatnak a nyálmirigyek működésére.
Növekedést elősegítő: Szervezetünkben rendkívül összetett és bonyolult folyamat játszódik le akkor is, ha csupán a fönntartásról van szó. Mindennek egybehangzóan kell működnie, hogy jó egészségben érezzük magunkat. Ha a test a növekedési időszakban van, az összhang könnyen felborulhat. Különösen a belső elválasztású mirigyek munkájában, illetve a hormonellátásban léphetnek fel könnyen rendellenességek, olyannyira, hogy a gyermekeknél lelassulhat, vagy leállhat a növekedés. Ehhez más tényezők is hozzájárulnak, de elsősorban bizonyos anyagok hiánya okozza. A kelbimbó tartalmazza mindazokat az anyagokat, amelyek elősegítik a gyermekek növekedését.
Elkészítési mód: Mint minden zöldségféle a kelbimbó is a leghatásosabb, ha nyersen fogyasztjuk a kicentrifugázott levet. Keverhetjük sárgarépalével, uborkalével, attól függően mire használjuk, milyen betegség megelőzését, vagy gyógyítását kívánjuk elérni. Ha étvágygerjesztőnek, természetesen ebéd előtt fél órával fogyasztjuk.
Mint zöldségfélét főtten is fogyasztjuk. De gazdag C-vitamin, tartalmából csak úgy őrizhetünk meg valamit, ha csupán 5--10 percig gyengén megpároljuk. Természetesen minden esetben a levét is el kell fogyasztani. Ha viszont valami okból nem vagyunk képesek nyersen fogyasztani, a gyógyulás tovább fog tartani. A főzött léből legalább két csészével naponta el kell fogyasztani, amíg be nem következik a gyógyulás.
|