A vöröshagyma vadon szinte mindenütt megterem, először Iránban kezdték termeszteni. Innen jutott el Egyiptomban már Kr. e. 1500-ban fogyasztották. Indiában viszont már kétezer éve gyógynövényként tartják számon a hagymát: szívbetegségek, reumatikus fájdalmak gyógyítására használták, de féregűző, vizelethajtó, étvágygerjesztő és vércukorszint-csökkentő hatása is van. Meghűléses betegségek idején is ajánlott a fogyasztása.
A hagyma elkészítése során gyakran csurog az ember könnye. Számos praktika létezik, amelyekkel megkímélheted magad a sírástól.
- Gyakorlott háziasszonyok egyszerűen távol tartják magukat a hagymától, kinyújtott karral dolgoznak, és nem hajolnak szeletelés közben a hagymakarikák fölé.
- Szeletelheted a hagymát víz alatt, igaz ezzel a módszerrel az aroma egy része is elvész.
A szájon át történő légzés vagy egy citromkarika, egy falat kenyér a szájban, egy kockacukor a fogak között szintén segít.
- Egyszerű és biztonságos megoldás, hogy szeletelés előtt a hagymát húsz percre a hűtőbe tesszed, mert így kevésbé párolog a benne levő illóolaj.
- Mértékkel fogyaszd mindig a hagymaféléket, mert ha sokat eszel bármelyikből, az túlzott gázképződést okoz a belekben.
- A gyomorfekélyes és a bélgyulladásban szenvedő betegek óvakodjanak a vöröshagyma fogyasztásától!
- A hagymának erőteljes – melegítő - hatása van, ezért lázas betegeknek nem célszerű adni.
Vöröshagyma
A világosbarna héjú, közepesen erős ízű vöröshagyma a legismertebb. Saláták alkotóelemeként, sütve, főzve, töltve és párolva fogyasztható. A kisebbeket grillezni is lehet. Sokáig eltartható.
Fokhagyma
A jellegzetes ízű, átható illatú fokhagyma többek között sült húsok és főtt ételek remek hozzávalója. Például kitűnő krémleves készíthető belőle.
Lilahagyma
A lilahagyma inkább édeskés, ám jellegzetes, enyhén fűszeres ízt ad az ételeknek. Felszeletelve, nyersen salátákba vagy zsíros kenyérre szórva a legfinomabb.
Póré
A hosszú szárú póré nem fejleszt hagymafejet. A kevésbé átható szagú, enyhe ízű növényből kitűnő leves készülhet, sajttal vagy sonkával csőben sütve pedig főétel is lehet. Párolva hús- és halételek mellé szintén kitűnő.
Újhagyma
Az újhagyma zsengén, a hagymafejek kifejlődése előtt kerül ki a földből. Felkarikázva salátákba, vajas kenyérre szórva a legfinomabb, de például körözött ízesítésére, illetve párolva is kitűnő.
Gyöngyhagyma
A gyöngyhagyma (ezüsthagyma), amit a hagymaképződés kezdetekor szednek fel, általában savanyúságként kapható. Remek kiegészítő eleme a hidegtálaknak, szendvicseknek és salátáknak.
Főzőhagyma
A nagyméretű, világosbarna vagy fehér héjú főzőhagyma kevésbé csípős, és magasabb a cukortartalma. Töltve és párolva szintén felhasználható. Viszonylag drága.
Mogyoróhagyma
A mogyoróhagyma kevésbé csípős, és jóval apróbb fejű rokonánál, a vöröshagymánál. Egyes boltokban és piacokon salotta néven is árulják. Enyhe íze miatt remek mártásokba és húsételekhez.
Metélőhagyma
Közeli rokona a pórénak. Levelei cső formájúak. Cserépben, világos helyen sokáig eláll. A levágott szálak vízzel teli edényben nem fonnyadnak el olyan gyorsan.
Valamennyi hagymafajta az év bármely szakában beszerezhető. Ügyelni kell arra, hogy pl. a vöröshagyma feje kemény, héja száraz tapintású legyen. Ha már kicsírázott, inkább ne kerüljön a bevásárlókosárba! A sárgára elszíneződött, barna foltos levelű pórét sem ajánlott megvenni. A póré mosatlanul, nedves konyharuhába csomagolva a hűtő zöldséges fiókjában kb.1 hétig eláll. Az újhagymát érdemes 3-4 napon belül elfogyasztani. A többi hagymafajta levegős, száraz, sötét, hűvös helyen (kamrában, pincében) hosszabb ideig, kb. 8 hónapig eltartható. Ezeket ne tárolja hűtőben!
|