PETREZSELYEM
(más néven fehérrépa, zöldség, petruska)
A petrezselyem számos fajtája ismert a világban, mi azt használjuk, amelyik vidékünkön leginkább megterem. A legismertebb két különböző fajtája, az egyszerű levelű, és a bodor levelű. Számunkra a különbség csak az lehet, hogy a bodor levelű vaskosabb, nedvdúsabb, így azok, akik kicentrifugázzák a zöld levelet, hamarább megtelik a poharuk. Ha gyökerét is felhasználjuk, jobb a helyzet. A petrezselyemben az a jó, hogy a nyári idény elmúlta után még sokáig élvezhetjük, mert aránylag jól tűri a tárolást, valamint, ha néhány szálat a földben hagyunk, sokáig van friss zöldünk, és tavasszal szintén korán hozzájutunk. A petrezselyem az a növényünk, amely szinte minden nap az asztalunkra kerül valamelyik ételünkben. Ha ezt betartjuk, nem lesz gondunk a vastartalommal, amelyre a szervezetünknek igencsak nagy szüksége van.
A petrezselyem rendkívül értékes zöldségünk. Igaz, nem fogyasztunk belőle sokat, de rendszeresen hasznát vesszük, így pótolja a szervezetünkben fellépő hiányt.
Gyógyhatása: A savas vért lúgosítja.
Allergia: A petrezselyem egyik legerősebb, legtartalmasabb zöldségfélénk. Rendkívül jó hatással van a vér tisztítására, és ezzel az allergia elleni küzdelem egyik leghatásosabb gyógyszere. Hat a hörgők tisztulására, valamint csökkenti a rájuk ható ingereket. Rendkívül hatékony allergiás tüsszögés esetén.
Vízhólyag- és vesetisztító: Erős vízhajtó és vizelethajtó, ezért a terhes nőknek tilos nagyarányú fogyasztása. Tisztítja a vízhólyagot és a veséket, valamint serkentőleg hat a vesék működésére. Ezt elsősorban nagymennyiségű káliumtartalmának köszönhetjük. Serkenti természetes nemi hormonok képződését a szervezetben, és ezzel elősegíti a normális menstruációs ciklust, valamint csökkenti a menstruációs fájdalmakat és normalizálja a folyást. Ezt vastartalma biztosítja, amire különösen akkor van szükségünk, amikor erős a vérzés.
Hat a látás- és optikai idegekre: Vitamin és ásványi összetétele folytán pozitívan hat a látás és a látással kapcsolatos idegekre. A benne lévő nagy mennyiségű A-vitaminnak köszönhetjük, hogy csökkenti a szürkületi vakságot, valamint javítja a látást.
Tisztító hatása van: Szintén káliumtartalmának köszönhetjük, hogy a petrezselyem tisztítja az emésztőrendszert, valamint serkenti a máj munkáját. Mint tudjuk, a májnak nagyon sok feladata van, köztük az egyik, a szervezetbe jutó mérgek azonnali tárolása. De ha a máj már túl van terhelve, nem tudja meggátolni a szervezetbe jutó mérgek elterjedését. A petrezselyem segít a szervezet tisztításában, különösen higanyszennyezés esetén ajánlatos a kúraszerű fogyasztása.
Cukorbaj előtt: Azoknak, akik hajlamosak a cukorbetegség kialakulására, ajánlatos egy időre kúraszerűen fogyasztani a petrezselymet. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik megszüntetni az inzulinérzékenységet, illetve késleltetik a cukorbaj kialakulását. Ezt egyébként a kalcium felvétellel is elérhetjük, mert segíti a sejtek mozgásának szabályozását. A kalcium megtalálható a többi sötétzöld színű zöldségekben is. Természetesen a cukorbaj megelőzéséhez a táplálkozásunkkal is be kell segíteni azzal, hogy kerüljük a fehér cukor használatát, segítve ezzel a szervezetben visszaállítani a rendet.
Serkenti az immunrendszer munkáját: Azok, akik huzamosabb időn keresztül gyógyszereket szednek, számos mellékhatás alakulhat ki, ami az immunrendszer munkáját gátolja. Nagy csapás továbbá az immunrendszerre a védőoltás is, bármelyik legyen is az. Ha az immunrendszer legyengül, a körülöttünk levő baktériumok roncsoló munkája elindul szervezetünkben. Számos jele van az immunrendszer hanyatlásának, amit főleg táplálékunkkal segíthetünk visszaállítani. A petrezselyem az egyik legnagyobb tára a vitaminoknak és ásványoknak. Kúraszerű fogyasztással fokozzuk a test ellenálló képességét, bármely betegséggel szemben.
Serkenti az étvágyat: Különösen kisgyereknél jelenthet gondot az étvágytalanság, amit a rossz étkezési szokásokkal alakíthatunk ki. A kicsi általában nem kap elegendő nyers gyümölcsöt, de még inkább nyers zöldséget. Holott a főtt sárgarépánál sokkal táplálóbb a nyers sárgarépalé. És ha a kicsi megszokja az ízeket, később is jobban elfogadja majd a zöldségféléket, akár főve, akár nyersen. Igaz, abban az esetben nem jelentene gondot az étvágytalanság. A petrezselyem nemcsak kitűnő étvágygerjesztő a gyerekek számára, de nagyon tápláló is.
Vérszaporító: A petrezselyemben sok a vas. Tíz deka petrezselyem 8 mcg vasat tartalmaz. Ezt nem lehet összehasonlítani a vitaminpótló gyógyszerekkel, mert a természetes környezetből, illetve a táplálékunkból a felszívódás sokkal nagyobb. A szervezetünknek nagy szüksége van vasra a vérképződéshez, valamint az oxigén a felszívódáshoz. A petrezselyem továbbá olyan agyagot tartalmaz, amely elősegíti a vérkötődést.
Elkészítési mód: A petrezselymet semmiképpen sem fogyaszthatjuk tisztán. Nagyon erős növény ahhoz, hogy hígítás nélkül érvényesüljön a szervezetünkben, illetve, hogy ne károsítsa azt. Ne feledjük, a sok nem jelenti azt is, hogy jobb. A leghatásosabb nyersen fogyasztani, a kicentrifugázott levét, felhígítva bármely más zöldséglével, így sárgarépáéval is lehet. Hatékony a petrezselyemlé fokhagymával, de akkor is hígítani kell, mert mindkettő igen tömör összetételű. Nyersen a tisztított petrezselymet leveleivel együtt ajánlatos belekeverni a salátába. És, ha a hús mellé dísznek petrezselyemzöldjét adnak, vegyük komolyan a kínálást, mert a klorofillos zöldségféle gátolja a testben a rákkelő anyagok felszívódását, amiben a sült hús ugyancsak bővelkedik.
|