A mézes sütemény illata nélkül szinte elképzelhetetlen a karácsony.
A méz nemcsak finom, hanem egészséges is. Nyugtató hatású, rendezi a bélmozgást, csökkenti a vérnyomást, fokozza a belső szervek működését, hasznos lehet a légzőszervek kezelésében és erősíti a szívet.
A méz aminosavakat, enzimeket, szőlő- és gyümölcscukrot, vitaminokat (C, B1, B2, B6, pantoténsav, folsav), ásványi anyagokat tartalmaz, sok benne a nyomelem, pl. a kalcium, a jód, a mangán, a cink, a foszfor.
A sütemények egészségesebbé tehetők segítségével, ugyanis a méz természetes cukrai nem alakulnak zsírrá.
Minden méznek más az íze. A különbözőségért a pollenben, nektárban található eltérő aromák a felelősek.
Akácméz: Nagyon magas gyümölcscukor-tartalma miatt szinte alig kristályosodik. Köhögéscsillapító és fertőtlenítő hatású.
Napraforgóméz: Főként kenyérre kenve, teába csurgatva fogyasszuk, mert kitűnő zamatát a sütés, főzés során könnyen elveszti.
Aranyvesszővirág-méz: A gyógynövények esetében nem vegyesen, hanem az egyfajta virágról gyűjtött mézzel érhetünk el jó hatást. Az aranyvessző méze a vesékre hat jótékonyan.
Krémméz: A mézet többször átdolgozzák, amitől állaga nem folyós, hanem kenhető lesz, így nem cseppen le a mézes kenyérről.
Erdei méz: A méhek nemcsak a virágok nektárjából, hanem a növények száráról, leveléről gyűjtött mézharmatból (édesharmatból) is készítenek mézet. A lombos erdő édesharmatából lesz az erdei méz.
Fenyőméz: Az igazi ínyencek delikátesznek tartják a kissé kesernyés ízű fenyőmézet.
Propolisz avagy mézszurok
A méhek a növények mézgás anyagát, a rügyek ragadós váladékát összegyűjtve készítik a propoliszt, amely a kaptár kapujában felhalmozva védi a méheket a fertőzésektől. Vitaminok, ásványi anyagok, illóolajok és flavonoidok a legfontosabb alkotórészei. Többek között baktérium- és gombaölő hatású, fájdalomcsillapító, regeneráló és immunrendszert serkentő. A nyers propolisz két évig, alkoholos kivonat formájában évtizedekig hatékony marad. Mézbe keverve mindkét alkotóelem gyógyhatása érvényesül. Tablettaként még a cukorbetegek is fogyaszthatják.
A szupertáplálék: a virágpor
A méhek gyűjtötte virágpor szárítás és tisztítás után fogyasztható. Ez a különleges gyógyhatású anyag, mely húszféle aminosavat és nyomelemeket tartalmaz, sok egyéb hatása mellett például időskorban fokozza a koncentrálási képességet, de jól hat az iskolai feladatoktól elfáradt gyerekekre is. Egy-két teáskanálnyi mennyiség fedezi egy felnőtt teljes napi fehérjeszükségletét.
A méhlakás építőeleme: méhviasz
A halványsárga színű, kissé édeskés, jellegzetes illatú méhviaszból készítik a méhek a lépet. A viaszgyertya alapanyagaként nemcsak világításra használjuk, hanem élettani hatása is kiváló. A lépes mézben a méz és a viasz együtt hat a szájüreg és a torok megfázásos betegségeire. A lépes mézet hosszan, tíz-tizenöt percig rágcsáljuk, hogy kioldódjon belőle az A-vitamin.
Mézes tippek
A mézet és a mézes italokat lehet melegíteni, de nem érdemes, ugyanis hő hatására a mézben levő gyógyító anyagok tönkremennek. Ezért a mézet meleg, de ne forró teába keverjük!
Ha kikristályosodik a méz állítsuk az üveget 30-35 fokos vízbe, így újra folyékonnyá válik.
A mézet gyakorlatilag korlátlan ideig eltarthatjuk, és értékes hatóanyagait is megőrzi, ha levegős, sötét helyen, 14-18 fok körüli hőmérsékleten tároljuk.
A mézhamisítványt arról ismerhetjük fel, hogy gyenge az íze, de az illat is utalhat rá. Rendszerint kukoricakeményítőből nyert izocukorral dúsítják, melyet szinte lehetetlen kimutatni, annyira hasonlít az igazira.
Mivel a méz nehezen adagolható, úgy mérhetjük ki, hogy üvegben helyezzük pontos (digitális) konyhai mérlegre, és annyit kanalazzunk ki belőle, hogy a kijelző a receptben megadott mennyiséggel kevesebbet mutasson.
|