Piskóta Alaprecept
Az alaprecept a lehető legegyszerűbb: a tojások száma a kiindulópont. Ahány tojásból sütjük a piskótát, annyi kanál liszt és cukor kell hozzá. (Egyes receptek szerint sütőport vagy szódabikarbónát is tesznek a tésztába, de ha friss tojásokkal dolgozunk, és jól kikeverjük a hozzávalókat, ezekre nincs szükségünk.)
Ha már 4-nél több tojásos tésztát szeretnénk sütni, választhatjuk az ún. lightosabb (könnyebb) változatot: süssünk vizes piskótát. Ebben az esetben minden tojásra 2 kanál vizet (esetleg citrom- és narancslevet) veszünk, ezzel dúsítva a piskóta mennyiségét. Számtalan finom házisütemény alaptésztáját jelenti a vizes piskóta, amely bizonyos szempontból még jobb is, mint az eredeti. Tésztája kevésbé száraz, és az állás következtében nehezebben, kevésbé szárad. Gazdaságosságára jellemző, hogy hasonló mennyiségű tojásból kétszer annyi vizes piskóta készíthető, mintha az eredeti alapján készítették volna.
Készítés
A piskótatésztát kétféle módon készíthetjük: vagy a sárgáját keverjük el a cukorral és a liszttel, majd ehhez adjuk a kemény habbá vert fehérjét, vagy a tojáshabhoz adjuk a cukrot, a sárgáját, végül a lisztet. Ki erre, ki arra a változatra esküszik.
Tehát: szétválasztjuk a tojásokat (vigyázzunk: a tojásfehérje legyen tökéletesen elválasztva a sárgájától, ne tartalmazzon egyáltalán tojássárgáját, mert nem verődik fel). Ha az első változat szerint készítjük, akkor a sárgáját fehéredésig keverjük a cukorral, hozzáadjuk az átszitált lisztet, majd óvatosan beleforgatjuk a fehérjékből vert kemény habot. Ha a második változat szerint készítjük, akkor a felvert tojáshabba fokozatosan beleadagoljuk a cukrot, majd a sárgáját, végül a lisztet. Jól tesszük, ha ez utóbbit kanállal vagy kézi habverővel keverjük el a többivel.
Piskótatésztából sohase készítsünk egyszerre többet, mint amennyit 20-30 perc alatt feldolgozhatunk. Hosszabb idő alatt a piskótatészta leülepedik és megfolyósodik.
Sütés
A piskótatésztát kivajazott - az oldalát ne zsírozzuk be, mert visszacsúszik a piskóta! -, belisztezett, vagy sütőpapírral kibélelt tetszés szerinti sütőformába/-tepsibe öntjük, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük. A sütési idő a mérettől függ. Mindenesetre közepes méretnél kb. 20 percre számítsunk. A sütő ajtaját 10 percig ne nyissuk ki, mert a tészta könnyen összeesik!
Mennyiségek
Ami a mennyiségeket illeti, a következőképpen járjunk el: átlag méretű tortasütőben vékony tésztájú gyümölcstortához 2 tojásból, közepes vastagságú tésztához 4 tojásból, lapokra vágáshoz 5 vagy több tojásból süssünk piskótát.
Trükkök és hibák
A piskóta nem lesz szép, ha porcukorból sütjük.
Finomított cukrot használjunk. A masszát addig keverjük, amíg a cukor teljesen feloldódik. Kellemetlen, ha a piskótában ropog a cukor.
A piskótatésztát is ízesíthetjük vaníliás cukorral vagy fahéjjal, esetleg a liszt mennyiségének rovására tehetünk bele kakaót vagy darált diót.
A vizes piskótát ízletesebbé tehetjük, ha víz helyett leszűrt citrom- vagy narancslevet adunk a piskótatésztához.
A piskótatészta akkor lesz puha, ha egy pohár tejfölt vagy egy kis tejet keverünk bele.
Ha a tojássárgáját meleg vízfürdőben keverjük habosra, a tojás jobban megköti a levegőt, és nagyobb, keményebb masszát kapunk. Vigyázat, a vízfürdő ne legyen túl forró, mert akkor a tojás kicsapódik!
Soha ne sajnáluk a keverésre fordított időt. Az anyagot minél simábbra keverjük, tésztánk annál finomabb lesz.
A sütőport/szódabikarbónát mindig keverjük el a lisztben, különben nem lesz hatása.
Ha a lisztet szitálva hintjük a kikevert tojássárgájához, pillekönnyű lesz, és nem csomósodik. A piskótamasszát az összeállítás után soha ne hagyjuk állni! Azonnal süssük meg, különben a belekevert levegő elillan és a tészta összeesik.
Sütéskor a sütő ne legyen túl forró, mert a tésztában lévő cukor hamar megég, a tészta kemény kérget kap, és a belseje nem sül át. Legjobb, ha a sütőt közepes hőfokra állítjuk.
Ha a tészta teteje sütéskor erősen barnul, fedjük le papírral.
Ha a sütőformát gondosan kivajazzuk és -lisztezzük, biztosan nem ragad le a piskóta.
Ha teljesen biztosra akarunk menni, béleljük ki a formát hajszálpontosra szabott sütőpapírral. A sütőpapírt a tészta kiborítása után azonnal húzzuk le a tésztáról, hogy a piskóta felülete szép sima maradjon. (Ha később távolítjuk el a papírt, a tészta felülete felszakadozik.) Ha a papírt lazán visszahelyezzük a tésztára, a piskóta nem szárad ki.
Hogy tésztánk megsült-e, úgy állapíthatjuk meg, hogy a tészta közepébe villát szúrunk, ha kihúzva teljesen száraz, a tészta elkészült.
Ha a tészta átsült, elválik a forma szélétől.
A tésztát mindig a rácson hagyjuk kihűlni, hogy minden oldalról levegő érje, és hogy ne váljon ragacsossá.
Vizes piskóta
Hozzávalók: 4 tojás, 25 dkg cukor, 8 ek. víz, 20 dkg liszt, csapott mk. szódabikarbóna
Elkészítése:
A tojássárgákat 20 deka cukorral és 4 evőkanál vízzel simává keverjük. A tojásfehérjéket szintén 4 evőkanál vízzel kemény habbá verjük, végül hozzákeverjük a maradék cukrot.
A liszt egyik felébe belekeverjük a szódabikarbónát, majd a tojássárgájához keverjük. Ezutál lazán belekeverjük a tojáshab egyik felét, végül a megmaradt lisztet, majd a tojáshab másik felét. Sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, és közepes hőmérsékletű sütőben megsütjük.
 Variálhatjuk a víz mennyiségét, ha teszünk bele citromlevet. 4 kanál vízhez 1 egész citrom leve és héja jár.
Rakott édeskáposzta Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg darált hús, 20 dkg rizs, 70 dkg édeskáposzta, 8 dkg füstölt szalonna, 20 dkg reszelt sajt, 2 kis fej vöröshagyma, 25 dkg paradicsom, 25 dkg zöldpaprika, 2 dl tejföl, pirospaprika, só, törött fehérbors
Elkészítése:
A húst összekeverjük a megmosott és lecsepegtetett rizzsel.
A hagymát kevés olajon megpároljuk. A hús-rizs keverékéhez tesszük, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, kevés pirospaprikát adunk hozzá.
A káposztát leveleire szedjük, megmossuk, lecsurgatjuk, és kb. kisujjnyi csíkokra vágjuk.
A paradicsom héját lehúzzuk, karikákra vágjuk, a zöldpaprikát csíkokra.
A szalonnát hajszálvékony szeletekre vágjuk, és a felével kibéleljük a tálat.
Ebbe terítjük a káposzta negyedét, kicsit megsózzuk, és beborítjuk a rizzsel kevert darált hús egyharmadával. Erre kerülnek a paradicsomkarikák és a zöldpaprika, majd újra káposzta. A rétegezést addig folytatjuk, míg a hozzávalók el nem fogynak. A tetejére káposzta kerüljön, amit meglocsolunk a tejföllel.
Előmelegített sütőben aranyszínűre sütjük.
Töltött paprika parajfőzelékkel Hozzávalók 4 személyre: 8 zöldpaprika, 50 dkg darált sertéshús, 2 zsemle, 1 tojás, 1 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 20 dkg paraj, 2 ek. liszt, 8 dl tej, só, bors, olaj
Elkészítése:
A darált húst a tojással, az egyik áztatott és kicsavart zsemlével, 1 gerezd fokhagymával összekeverjük, sóval, borssal ízesítjük, majd a keveréket a paprikákba töltjük.
Ezután a leforrázott parajt a másik áztatott és kicsavart zsemlével együtt ledaráljuk, belekeverjük a tejbe, majd beletesszük a paprikákat, és kb. 25 percig főzzük.
Ekkor kiemeljük a paprikákat, és a parajfőzeléket világosbarna fokhagymás rántással besűrítjük.
A paprikákat a mártásba visszatéve forrón tálaljuk.
Burgundi gulyás Hozzávalók 4 személyre: 5 dkg húsos füstölt szalonna, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 ek. olaj, 50 dkg sertés- és marhahús vegyesen, 1 ek. paradicsompüré, 1 ek. liszt, 2,5 dl vörösbor (pl. burgundi), 1 l erőleves (kockából), 1 babérlevél, 4 sárgarépa, 1 kis póréhagyma, 1 tk. paprikakrém, só, bors
Elkészítése:
A felhevített olajon a csíkokra metélt szalonnát kb. 3 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a felaprított vöröshagymát, és tovább pirítjuk. A felkockázott húst beleszórjuk, és állandó keverés mellett fehéredésig sütjük. Belevegyítjük a paradicsompürét, elkeverjük, majd meghintjük a liszttel. Felöntjük a borral, a levessel, beletesszük a babérlevelet, sóval, borssal ízesítjük, lefedve a 200 fokra előmelegített sütő legalsó sínjére toljuk és legalább 45 percig pároljuk.
Közben a répát és a pórét kb. 1 cm vastag szeletekre vágjuk és a gulyáshoz adjuk a paprikakrémmel együtt, majd további kb. 15 perc alatt készre főzzük.
Omlós tészta A linzerkarikától a sütőtökpitéig. Körülbelül ez az a terület, amit egy jól sikerült linzertésztával lefedhetünk.
Az omlós tészták a liszten kívül nagy mennyiségű zsiradékot és cukrot tartalmaznak. A zsiradék a tápértéken túl a tészta lazításában is fontos szerepet játszik.
Az omlós tészta viszonylag olcsó, elkészítése gyors és egyszerű. Számtalan variációs lehetőséggel készül, sütés után ropogósan lágy. A klasszikus omlós tészta - alaptészta - 3 rész átszitált, sima finomlisztből, 2 rész (18 fokos) zsiradékból (vaj vagy margarin) és 1 rész cukorból áll. Az összeállításhoz használt járulékos anyag (egész tojás, tojássárgája, tojásfehérje, tej, víz, tejföl, darált vagy durvára vágott olajos magvak, kakaópor, őrölt fahéj, reszelt citromhéj, rum stb.) és annak mennyisége határozza meg a linzertészta fajtáját.
A zsiradék egy része helyett használhatunk őrölt diót, mogyorót, vagy mandulát, amelyek a lazítás mellett jellegzetes ízhatást is kölcsönöznek a tésztának. Az omlós tészta még lazább lesz, ha a masszához sütőport szódabikarbónát vagy szalalkálit teszünk, amelyet mindig össze kell keverni a liszttel, hogy megakadályozzuk a nátrium-hidrogénkarbonát és a savhordozó idő előtti reakcióját.
Az omlós tésztát a masszakészítés alapján két csoportra soroljuk:
gyúrt omlós tészta: linzerkarika, almás pite
kevert omlós tészta: teasütemények pl. Néró.
Gyúrt omlós tészta
A gyúrt omlós tészta elkészítését a szükséges anyagok kimérésevel, a liszt és a porcukor átszitálásával, a sütőpor és a liszt összekeverésével, valamint az olajos magvak ledarálásával kezdjük.
A gyúrás kétféle módon történhet:
Kézzel - a kisebb mennyiséget készítjük így -, ebben az esetben az a fontos, hogy a hozzávalók és a kezünk is hideg legyen, valamint, hogy gyorsan dolgozzunk, hogy a zsiradék nehogy megolvadjon, mert a megolvadt zsiradéktól lágy tészta sütés után tömör, nehéz lesz és megrepedezik. (Ha ez mégis bekövetkezik, gyorsan dolgozzunk bele kevés tojásfehérjét, és tegyük hűtőbe.) A zsiradékot gyors mozdulatokkal összemorzsoljuk a liszttel, majd egyneműsítjük a porcukorral és az egyéb anyagokkal.
Legjobb, ha az omlós tésztát először deszkán késsel összedolgozzuk, és a kézzel való összedolgozás a lehető legkevesebb ideig kell tartson. Ha a tészta összeállt, legalább 15 percig pihentessük hideg helyen mielőtt felhasználnánk.
Géppel: nagyobb mennyiségben géppel készítjük el a masszát, úgy, hogy a zsiradékot jól összekeverjük a porcukorral és a tojással, majd hozzáadjuk a lisztet és a járulékos anyagokat. A gépből kivéve, lisztezett deszkán gombócokat formázunk.
Pihentetés: a nyújtófával téglalap alakúra formázott tésztát, lisztezett tálcára téve, 10 fok körüli hűvös helyiségben vagy hűtőszekrényben rövid ideig (maximum 30 perc) pihentetjük.
Nyújtás: a tészta fajtájától függően, lisztezett deszkán 4-20 mm vastagságúra nyújtjuk.
Sütés: a töltelék nedvességtartalmától függően 180-210 fokos, gőzmentes sütőben sütjük.
A gyúrt omlós tésztát általában két csoportba osztjuk:
sárga linzi: ebből készül pl. a linzerkarika, a Rákóczi túrós lepény, számos tortaalap, különféle édes és sós teasütemény, gyümölcsös lepény, rácsos linzer, tésztakosár édes és sós töltelékkel stb.
barna linzi: 1 kg liszthez (sárga linzerhez) 20 dkg olajos mag vagy 5 dkg kakaópor hozzáadásával készül. Pl. isler, rácsos linzer, bécsi kocka, Orleáns szelet, darálós keksz, teasütemények stb.
Kevert omlós tészta
A gyúrt omlós tésztától eltérő arányú (több a tojás, a zsiradék és a cukor) hozzávalókat keveréssel egyneműsítjük. A kész massza nem nyújtható, kézzel nem formázható.
Előkészítés: megegyezik a gyúrt omlós tésztáknál leírtakkal.
Keverés: kézi vagy gépi habverővel habosra keverjük a puha zsiradékot és a porcukrot, majd folyamatos keverés mellett, egyenként hozzáadjuk a tojásokat. Ezután fakanállal beledolgozzuk a sütőporral elkevert lisztet és a járulékos anyagokat.
Formázás: papírral bélelt vagy kikent, liszttel megszórt sütőlemezre nyomózsákból formákat nyomunk (pl. ovál Néró, csokoládés Néró, paté kifli stb.),
a sütőlemezre lapot kenünk (vajaslap),
kikent, liszttel meghintett formába öntjük.
Sütés: 190-210 fokon történik.
Az omlós tészta készítésekor előforduló hibák
Szétesik, morzsalékos, kizsírosodott a tészta: oka, hogy megolvadt a zsiradék. Megelőzhető, ha nem gyúrjuk sokáig a tésztát, hűvös helyiségben dolgozunk, sima lisztet használunk, de nem lisztezzük és nyújtjuk sokszor a tésztát.
Sütés után összehúzódik a tészta: olyankor fordul elő, ha kevés zsiradékot, sütőport és sok folyadékot használunk fel a tészta készítéséhez.
A vaj és a porcukor összefut (ikrás lesz): ez a kevert omlós tészta készítésekor fordulhat elő. Oka, hogy a tojásokat nem egyenként adtuk hozzá, így a zsiradék nem tudta azt felvenni. „Kisimítható”', ha vízgőz fölött, folyamatosan keverve óvatosan felmelegítjük, majd kihűlésig tovább keverjük.
A nyomózsákban megkeményedik a kevert omlós: több lisztet használtunk a kelleténél, az ilyen massza sütés után szétesik.
Karfiolos rakott hús
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg krumpli, 1 fej karfiol, vaj, 25 dkg darált (sertés)hús, 5 dkg füstölt szalonna, tej, 1 zsemle, 1 tojás, 2 dl tejföl, só, bors, majoránna
Elkészítése:
A krumplit meghámozzuk, felkarikázzuk, és sós vízben félig megfőzzük.
A karfiolt rózsáira szedve sós vízben félpuhára főzzük és leszűrjük.
Mély, tűzálló tálat kivajazunk, és aljára terítjük a karfiolt.
A húst összegyúrjuk a felaprított szalonnával, a tejben megáztatott és kinyomott, szétmorzsolt zsemlével, a tojással, 1 deci tejföllel és sóval, borssal, majoránnával fűszerezzük. Ezzel a húskeverékkel bevonjuk a karfiolt, majd az egészet befedjük a krumplival.
A tetejét megöntözzük a maradék tejföllel, és forró sütőben 30-40 percig sütjük.
Tejszínes sárgarépa-főzelék Hozzávalók 4 személyre: 1 kg sárgarépa, 10 dkg vaj, só, őrölt bors, reszelt szerecsendió, 1,5 dl tejszín/tejföl, 2 dl tej, 2 ek. étkezési keményítő
Elkészítése:
A megtisztított sárgarépát félcenti vékony karikákra vágjuk, majd gőzön megpároljuk.
Kézi habverővel összekeverjük a tejszínt/tejfölt, a tejet és az étkezési keményítőt.
Megolvasztjuk a vajat, beleforgatjuk a puha répakarikákat, megsózzuk, megborsozzuk, belereszelünk kevés szerecsendiót, besűrítjük a tejszín és az étkezési keményítős keverékkel, majd mérsékelt tűzön kevergetve összerotyogtatjuk.
Burgonyapüré-leves
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg lisztes burgonya, 1 l zöldségerőleves (kockából), 10 dkg gomba, 6 dkg vaj, 3 dkg liszt, 1 mk. őrölt majoránna, ½ dl tejszín, 1 tojássárgája
Elkészítése:
A burgonyát meghámozzuk, megmossuk, kockákra vágjuk. A levesben félpuhára főzzük.
Felforrósítunk 2 deka vajat, és a felszeletelt gombát megfuttatjuk benne.
Megforrósítjuk a többi vajat, megpirítjuk benne a lisztet. Felöntjük a levessel. Hozzátesszük a gombát, a majoránnát, sózzuk, összefőzzük.
A tejszínben kikeverjük a tojássárgáját.
Összeturmixoljuk a levest, belekeverjük a tejszínt, és összemelegítjük, de már nem forraljuk.
Kevert tészta Nem ördöngösség kevert tésztát sütni, ha a helyes útmutatás rendelkezésünkre áll. A kevert tészák elkészítése talán a legegyszerűbb, ennek ellenére néhány dologra azért mégis oda kell figyelni: az alapanyagokat - margarint, tojást, tejet - felhasználás előtt legalább egy órával ki kell venni a hűtőből. Amennyiben a hozzávalók különböző hőmérsékletűek, az elkészített tojás-zsiradék keverék kocsonyás, csomós szerkezetű lesz. Ez okozza a későbbiekben, hogy a tészta összeesik, és szerkezetében nem lesz kellően lyukacsos. A hűtőszekrényből kivett tojást meleg vízbe merítve, a margarint mikrohullámú sütőben tudjuk a kellő hőmérsékletre melegíteni.
Kiemelten fontos szerepet játszik a zsiradék minősége, mert az adalékanyagok aromája a zsiradékban oldódik, hatásukat felerősíti, ezáltal központi szerepet játszik az íz kialakításában. A zsiradék adja a tészta omlósságát, olvadékonyságát és gátolja a kiszáradását. A modern kor háziasszonya zsiradékként legtöbbször margarint használ. A felhasznált margarin jó olvadási tulajdonságokkal rendelkezik, jól habosítható. A tészta levegős, porózus szerkezetét a liszthez kapcsolódva biztosítja.
A zsiradékot keverőgéppel keverjük habosra, majd adjuk hozzá a cukrot apránként. A tojásokat soha ne tegyük egyszerre a cukorral a simára kevert zsiradékba, mert különben nehezen dolgozhatók bele. A lisztet keverjük el a sütőporral, majd így keverjük adagonként a tésztába. Ez azért fontos, mert ha a sütőport közvetlenül a tésztába tesszük, veszít hatóerejéből. Annyi tejet használjunk fel, hogy a tészta a kanálról leszakadjon.
A kevert tészta alkotórészeit konyhai robotgéppel maximum 3 percig, kézi habverővel maximum 5 percig szabad habosítani. Az intenzív keverés megváltoztatja a liszt tulajdonságait. A tésztát összefogó tojásfehérje túlságosan hosszan tartó habosítás esetén a tésztát nyúlóssá teszi és a sütemény térfogata a sütés során nem nő meg a kívánt mértékben. A túlkevert tésztából készített sütemény száraz, morzsalékos és kemény lesz.
A kevert tésztát elkészítés után azonnal sütőbe kell tenni: 150-200 fokos hőmérséklet a megfelelő. Általában 30 perctől 1 óra hosszáig tart a sütés, attól függően, mit sütünk. Mielőtt kivennénk a sütőből, szúrjunk fapálcikát a sütemény közepébe. Ha már nem ragad rá tészta, akkor átsült.
Kevert tészták csoportjába tartoznak a különféle kuglófok, muffinok és az ún. tepsis sütemények.
Húsos rakott rövidmetélt Hozzávalók 4 személyre: 500 g Gyermelyi 4 tojásos rövidmetélt, 800 g darált hús, 1 dl olaj, 100 g hagyma, só, őrölt feketebors, morzsolt oregano, 400 g paradicsom, 200 g vaj, 100 g liszt, 4 dl tej, 150 g reszelt sajt, a forma kikenéséhez vaj; Mártáshoz: 500 g paradicsom, 1 dl olívaolaj, 2 szál rozmaring, 2 dl paradicsomlé
Elkészítés:
A paradicsomokat lobogó forró vízbe tesszük 8-10 másodpercre, majd kivesszük, és egyből hidegvízbe lehűtjük. Így a bőre könnyen eltávolítható. Ha megtisztítottuk, kettévágjuk, és a magjait kikaparjuk, majd kis kockára összevágjuk.
A finomra vágott, megtisztított hagymát olajon megfuttatjuk, majd rátesszük a húst, és fehéredésig pirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, megszórjuk az oregánóval. Kevés vizet öntünk alá, és letakarva pároljuk. Ha szükséges, pótoljuk a vizet.
Amikor a hús puha, rátesszük a paradicsomdarabokat, és 4-5 percet összepároljuk, majd levesszük a tűzről.
A vajból liszttel és forró tejjel sűrű mártást készítünk. Sózzuk, borsozzuk.
Kivajazott tepsibe tesszük a kifőtt, leszűrt tészta harmadát, megkenjük mártással, majd rátesszük a hús felét. Arra tészta, mártás, ismét hús, majd tészta és befedni mártással. Megszórjuk reszelt sajttal, és sütőben megsütjük.
A mártáshoz olajon megfuttatjuk a gorombára vágott rozmaringot, rátesszük a paradicsomlevet, sózzuk, borsozzuk. Összeforraljuk, majd hozzáadjuk a paradicsom kockákat.
Kiforraljuk, és a felvágott rakott tészta mellé tálaljuk.
|