A Földközi-tenger vidékéről származó fűszert valószínűleg a római légionáriusok hozták be Pannóniába és Európába. A magyar konyha kedvelt fűszere. A növény fiatal virága és levelei, beérett termése is alkalmas fűszerezésre. A hajtásokat és a leveleket frissen és szárítva egyaránt használjuk. Kellemes, jellemző illata, aromás íze forró zsírban vagy rántásban érvényesül legjobban. Levesek, főzelékek, mártások, szószok, gombaételek, marhahúsok, húsgombócok, sajtok, lepények, zöldsaláták ízesítője. Savanyúságok (kovászos uborka, savanyú káposzta, tök) eltevésénél használjuk, fűszeres ecetek, páclevek, fűszerkeverékek alkotója.
A kaprot a hagyomány szerint már a civilizációnk kezdete óta használják, mint gyógyító és főzésre használható alapanyagot. Való igaz, hogy a középkorban a boszorkányok használták szerelmi bájitalokban, varázsitalokban és úgy tartották, hogy véd a szemmel veréstől. A XVII. században terjedt el az Újvilágban a korai New England-i telepesek segítségével.
Leírása: Magassága eléri a 80 cm-t; szára sudár, sötétzöld, üreges; levelei finoman tagoltak, átható aromájúak. Virága sárgászöld ernyővirágzat, magja sárga vagy barna, kesernyés aromájú. A bazsalikom után a kaporban található a legtöbb fontos ásványi anyag.
Felhasználása: Szára frissen, magja szárítva, egészben vagy őrölve használható. Íze igen kellemes, étvágyfokozó hatású, egyben a különböző savanyúságtartósító keverékek része, de friss zöld leveleivel leveseket, főzelékeket (a tök és az uborka elmaradhatatlan ízesítőszere), mártásokat, halételeket, salátákat, krémsajtokat sőt még tésztaféléket is (kapros-túrós galuska, lepény, rétes) ízesítenek. A kaprot mindig csak egészben vagy apróra vágva, tálalás előtt adjuk az ételhez.
Gyógyászati alkalmazása: Minden részében illóolajat tartalmaz, melynek fő alkotója a d-karvon. Az illóolaj bizonyítottan antiszeptikus hatású, elsősorban azonban mégis fűszerként találkozhatunk vele. A kapor nyugtatóként vagy bélzavarok ellen ajánlott, a kapormag rágása tiszta leheletet biztosít. Ha csészénként 1 teáskanál szétnyomott kapormagból teát főzünk, könnyíthetünk puffadtság-érzetünkön, serkenthetjük az emésztésünket, és oldhatjuk a beleinkben lévő görcsöket. Ha pedig szétrágunk pár kapormagot, frissíthetjük a leheletünket és elmúlaszthatjuk a csuklást.
Termesztése, szedése: Tápanyagban dús, üde talajba ültessük. A rendszeres öntözést erőteljes növekedéssel hálálja meg. Lakásban minél világosabb és hűvösebb helyre állítsuk (pl. konyhaablak, üvegezett veranda) és csak mérsékelten öntözzük még a meleg időszakban is. Mindig a legfiatalabb szárrészeken levő leveleket és hajtásvégeket használjuk ízesítéshez és díszítéshez egyaránt.
|