A pillangósok (Lamiaceae) családjába tartozó bazsalikom (Ocimum) nemzetség mintegy 50 faja a trópusi, szubtrópusi régiókban, Ázsiában, Afrikában, Közép-Amerikában és Dél-Amerikában őshonos.
Az ajakosak családjába tartozik, tehát rokona a mentának, a szurokfűnek, a majoránnának és a levendulának is. Ma mintegy 40 termesztett faja ismert. A nemzetség rendkívül variábilis. Az Ocimum tudományos név görög eredetű, és az illat szóból (ozein) származtatható. A több nyelven is felismerhetően hasonló hangzású bazsalikom elnevezés pedig Aristotelésztől ered, aki a növényt „bazilikon”-nak hívta. A szó jelentése „királyi”. Zömmel egynyáriak tartoznak ide, de ismertek évelők is.
A bazsalikom népszerűsége ellentmondásosan alakult a különböző korokban. Az ókori görögök és rómaiak számára a bazsalikom az ellenségeskedés és az őrültség jelképe volt. Azt tartották, hogy az embernek mérgesen kiabálnia kell magvetés közben ahhoz, hogy valóban illatos növény nőjön. Más néphagyományok a növényt a szerelemmel hozták összefüggésbe.
Az elmúlt évszázadok során például, ha egy olasz hölgy az erkélyére cserepes bazsalikomot tett, az annyit jelentett, hogy kész volt szerelmese fogadására. Észak-Európában a szerelmesek hűségük jeléül a növény ágacskáit ajándékozták egymásnak. Indiában a bazsalikomot szent növényként tisztelték és tisztelik ma is. Az ott őshonos fajtát „szent bazsalikom”-ként említik, amely növényt Visnu és Krisna isteneknek szentelték, mint oltalmazót az életben és a halálban. Haiti lakosok szintén hisznek a bazsalikom védelmező erejében. Az ottani üzlettulajdonosok bazsalikomos vizet locsolnak a boltjuk köré, hogy távol tartsák a rossz szellemeket és virágzó korszak köszöntsön rájuk.
A növény gyógyászati megítélése szintén ellentmondásos múltra tekint vissza. Az ókori görög orvosok óvták az embereket a bazsalikom belsőleg történő alkalmazásától, szerintük ugyanis őrültséget okoz, ezenkívül hatására bélférgek és kukacok árasztják el a szervezetet. Egy évezreddel később a római természettudós, Plinius és az arab orvosok viszont védték a növényt, hangsúlyozva annak hatékony gyógyerejét! A XI. század Németországában rákos megbetegedések gyógyítására ajánlották, míg a XVII. századi Európában meghűlés, szemölcs és bélférgek ellen alkalmazták. Salvadorban füvet tesznek a fülbe a süketség gyógyítására, Malájföldön pedig bélférgek kiűzésére és a menstruáció elősegítésére használják.
Gyógyhatása, felhasználása
Egyike azoknak a gyógynövényeknek, amelyek harmonizálják a test-lélek működését. Bár érdemeit világszerte felnagyították (a fülbe helyezés például nem segít a süketségen), de a növény kétségkívül bebizonyította alkalmazásának nyilvánvaló hasznát. Manapság köhögéscsillapítók, étvágyjavítók, vizelet és szélhajtók, valamint tejelválasztást fokozó teakeverékek alkotórészeként használatos.
Légzőszervek, torok
Napjainkban az orvostudomány több légzőszervi betegséget gyógyít a bazsalikommal. Az asztmát, hörghurutot, tüdőtágulatot megelőzhető és kezelő szerként használják. A szaglást is élénkíti. Olaja segít a légút fertőtlenítésében, a fölösleges nyálkák eltávolításában. Megfázáskor segít kidugítani az orrot, csökkenti a lázat és antibakteriális hatása is van. Teaként torokgyulladás kezelésére alkalmas. Szeszes kivonata szájvízbe, toroköblögető folyadékba cseppenthető.
Emésztés
A népgyógyászat számos betegség (bélrenyheség, puffadás) gyógyítására használta. A bazsalikom valóban elpusztítja a bélférgeket, megerősítve ezzel a Malájföldön elterjedt szokásokat. Emésztési zavarok valamint nyugtalan gyomor esetében is alkalmazható (görcs és hasmenés-gátló hatása is ismert). Segít az emésztésben, a bélgázok elhajtásában, megelőzi a székrekedést, csillapítja az émelygést, a hányingert javítja az étvágyat.
Agyműködés
Serkenti az agyműködést, kitisztítja a fejet, növeli a koncentráció képességét, de migrén és fejfájás enyhítésére is használhatjuk. Erősíti és megnyugtatja idegeket, és jó hatással van az idegrendszer működésére, ráadásul a búskomorságot is enyhíti. Ájulás esetén segít az eszmélet visszanyerésében, és delírium és félelem-csökkentő hatása is ismert.
Egyéb gyógyhatása
A bazsalikom kivonatának hatására csökken a fogínyvérzés, serken az izomműködés, enyhül az izmok feszültsége, enyhülnek az izomgörcsök és a hátizom-fájdalom.
A menstruációs görcsök enyhítése mellett segít a rendszeres havi vérzés beállásában, illetve kismamáknál serkenti a tejtermelést.
Enyhíti a szúnyog és a darázscsípés utáni viszketést és fájdalmat, sőt hatásos rovarriasztó szerként is.
Az immunrendszer-erősítésében is eredményes: egy állatkísérlet során bebizonyosodott, hogy a bazsalikom serkenti a szervezet védekező rendszerét, mivel hatására a kórokozókkal szembeni védekezésért felelős antitestek termelődése 20%-kal növekszik.
A szépségápolásban ugyancsak fontos szerepe van, mivel élénkíti a vérkeringést, feszessé és rugalmassá teszi a bőrt, valamint pattanás ellen is hatásos. Indiai kutatók beszámolója szerint a bazsalikom bőrre való alkalmazásával elpusztulnak a baktériumok, olajával sikeresen gyógyítható a faggyúmirigy-gyulladás is.
Táplálékként leveleit használják fel frissen vagy szárítva. A mediterrán konyha közkedvelt alapanyaga. Kellemes, szegfűszegre emlékeztető illata miatt közismert ételízesítő: pizzafélék, levesek, saláták, tojásos készítmények elengedhetetlen kísérője. Kellemes fűszere a friss salátáknak, paradicsomos ételekhez, tésztákhoz, babhoz valamint gombához is használják. Jól illik fokhagymához, citromhoz, kakukkfűhöz. Bárány, hal, szárnyas ízesítéséhez kitűnő.
Az ételek ízesítésén kívül halkonzervek, üdítő és likőritalok receptjeiben fontos ízanyag. Hazánkban illóolaját az élelmiszer és az illatszeripar hasznosítja.
Jellemzése
Jellegzetes, édeskés ízű, zamatos, egynyári növény, amely mintegy 60 cm magasra nő. A menták családjára jellemzően szárának több ága is van. Levelei tojásdad alakúak, csipkézett szélűek és hegyesek. Nyáron kicsi fehér vagy lilás árnyalatú virágokat bont. Meleg és fénykedvelő növény, amely júliustól őszig virágzik. Egyaránt ültethető kertbe vagy cserépbe. A talaj nedvességtartalmának megőrzése, valamint a gyomok ellen nem árt a fiatal növényeknél talajtakarást végezni. A ritkítással pedig elősegíthetjük, hogy a növény bokorszerűen fejlődjön, így érdemes 6 hét után visszavágni a főszárat. A leveleket frissen vagy kiszárítva is használhatjuk, de légmentesen, nem átlátszó edényben kell tárolnunk.
Érdekesség
Egy mese – amelyet egy francia növénykutató Tournefort jelentetett meg – hosszú időre elhomályosította a bazsalikom hírnevét. Ebben egy bizonyos siennai úriember, akit elkápráztatott a bazsalikom illata, szokása szerint gyakran az orrába szippantotta a száraz növény porát. Rövid időn belül azonban meghalt. A sebészek az elhunnyt koponyáját felnyitván, az agyában skorpiófészket találtak. Néhány évszázadnak kellett eltelnie, mire ez a történet feledésbe merült.
|