Rakott káposzta burgonyával
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg fejes káposzta, 1/2 kg burgonya, 1 kis fej vöröshagyma, 30 dkg darált hús, 1 tojás, só, őrölt bors, pirospaprika, 5 dkg margarin, 1 kk. őrölt kömény, 7 dkg paradicsompüré, 8 dl víz, 3 kk. húslevespor, kevés petrezselyem, curry
Elkészítése:
A káposztát és a burgonyát megtisztítjuk és felszeleteljük, a hagymát megtisztítjuk, felkarikázzuk. A darált húst elkeverjük tojással, sózzuk, borsozzuk, paprikával és curryvel fűszerezzük.
Kevés margarint felforrósítunk és rétegesen belerakjuk a káposztát, a darált húst, a burgonyát és a hagymakarikákat. A tetejére káposzta kerül. Az egyes rétegeket sóval, borssal, köménnyel, paradicsompürével ízesítjük. Tetejére öntjük a maradék margarint, leöntjük a húslevesporból készített lével, lefedjük és másfél óráig pároljuk, míg a káposzta megpuhul. Tetejét megszórjuk petrezselyemmel.
Kapros túrógombócleves
Hozzávalók 4 személyre: 2 dl kefir, 15 dkg tehéntúró, 4 dkg vaj, 2 csapott ek. búzadara, 1 tojás, 1 ek. liszt, 2 db húsleveskocka, 1 cs. kapor, ízlés szerint só és őrölt fehér bors
Elkészítése:
A tojást habosra verjük, hozzáadjuk az olvasztott, de már nem forró vaj felét, a búzadarát és az áttört túrót. Sóval, borssal és a finomra vágott kapor felével fűszerezzük.
A megmaradt vajat kis fazékban megforrósítjuk, rászórjuk a lisztet, és kevergetve világosra pirítjuk. A tűzről lehúzzuk, és felöntjük 8 deci vízzel. Simára keverjük, beletesszük a húsleveskockát és beleöntjük a kefirt. Jól összekeverjük és felforraljuk.
A gombócmasszából nedves kézzel apró gombóckákat formálunk, és a forrásban levő levesbe tesszük. 10 percnyi fövés után belekeverjük a megmaradt kaprot, és a tűzről lehúzva, befedve hagyjuk állni pár percig.
Gesztenyés-meggyes rétes
Hozzávalók: 1 cs. 6 lapos rétestészta, 50 dkg gesztenyemassza, 25 dkg leszűrt és kimagozott meggybefőtt, 2 dl meggybefőttlé, 5 dkg vaj, 2 tojás, 2 ek. rum (vagy 1 tk. rumaroma), csipetnyi só
Elkészítése:
A gesztenyemasszát habosra keverjük a felvert tojással, a rummal és annyi tejjel, hogy ne túl lágy, de azért még kenhető krémet kapjunk. A gesztenyekrémet összedolgozzuk a meggyel.
A rétestésztát lapjaira szedjük (egy-egy rúd réteshez három lapot használjunk), az első lapot nedves konyharuhára borítjuk, és ecset segítségével megkenjük az olvasztott vajjal. Ráborítjuk a második lapot, azt is megvajazzuk, majd a harmadik lap vajazása következik. A szélére egy csíkban felkenjük a töltelék felét, és felcsavarjuk, majd kikent sütőlemezre fektetjük. A másik rudat is ugyanígy készítjük el. Tetejüket ugyancsak megkenjük az olvasztott vajjal, és előmelegített forró sütőben pirosra sütjük.
Még melegen felszeleteljük, és kevés porcukorral meghintve tálaljuk.
Karajjal rakott brokkoli
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg brokkoli, 4 szelet sertéskaraj (csont nélkül), 1 tk. vaj, 1 db tojás, 2 dl tejföl, 20 dkg reszelt sajt, 2 ek. mandulaforgács, só, őrölt bors
Elkészítése:
A megmosott brokkolit szedd apró rózsákra. A húst öblítsd le, konyhai papírtörlővel szárítsd meg, kicsit klopfold ki, sózd, borsozd.
Kenj ki egy laposabb tűzálló tálat vajjal, béleld ki a brokkolival, fektesd rá a hússzeleteket, végül borítsd be a maradék brokkolirózsával.
A tojást keverd el a tejfölben, sózd, borsozd, majd keverd bele a reszelt sajtot, és vond be vele a rakottast. Szórd meg a mandulaforgáccsal, és 200 fokra előmelegített sütőben süsd kb. 30 percig.
Önmagában egytálételként, de krumplipürével is kínálhatod.
Brokkolisaláta
Hozzávalók 4 személyre: 80 dkg brokkoli, 1 db paradicsom, 1 szál póréhagyma, 1 cs. retek, 2 főtt tojás, 1 cs. finomra vágott petrezselyemzöld, 5-6 ek. olívaolaj, 1/2 citrom leve, 2 ek. joghurt, só, őrölt fehérbors
Elkészítése:
A megmosott brokkolit szedd apró rózsákra, és enyhén sós, lobogó vízbe téve főzd 4-5 percig, majd szűrd le, öblítsd le hideg vízzel, majd hagyd kihűlni.
A többi zöldséget tisztítsd meg. Vágd a paradicsomot kis kockákra, a póréhagyma fehér részét fél karikákra, a retket gyufaszálnyi csíkokra.
A brokkolit tedd egy mélyebb salátástálba. Lazán keverd össze a paradicsomot, a pórét, a retket, a petrezselymet meg a cikkekre vágott főtt tojást, és öntsd a brokkoli tetejére.
Az öntethez alaposan dolgozd össze az olívaolajat, a citromlevet, a joghurtot, és ízlés szerint fűszerezd sóval, őrölt fehérborssal. Öntözd meg vele a salátát, és tálald. Pirítóst kínálhatsz hozzá.
Bőrös mangalicaderék Pékné burgonyával, csomboros káposztával
Hozzávalók 4 személyre a húshoz: 4 szelet bőrös mangalicakaraj, flekken fűszerkeverék, 10 dkg mangalicazsír; a burgonyához: 50 dkg héjában főtt, tisztított burgonya cikkekre vágva, 10 dkg cikkekre vágott vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1/2 cs. petrezselyemzöld; a káposztához: 50 dkg vecsési savanyú káposzta, 5 dkg zsír, 3 dkg vöröshagyma, 5 dkg cukor, 1 dl Chardonnay, csombor (borsikafű)
Elkészítése:
Közvetlen tálalás előtt felhevített zsírban szép pirosra sütjük a bőrénél bevagdalt bordákat, amelyeket flekken grillfűszerkeverékkel ízlés szerint beszórunk.
A sütőzsírban először a cikk vöröshagymát üvegesre hevítjük, majd rátesszük a főtt burgonyacikkeket és átpirítjuk őket. Ha szükséges megsózzuk, majd friss, vágott petrezselyemzölddel meghintjük.
A csomboros káposztát már előre elkészíthetjük. Zsírban a cukrot karamellizáljuk, s azonnal hozzáadjuk a szeletelt vöröshagymát. Áthevítjük, majd rátesszük a vecsési savanyú káposztát és a csombort. Ráöntjük a Chardonnay-t és kb. 1 dl vizet. Roppanós puhára pároljuk. Mire a káposzta felpuhul, a folyadék elpárolog.
Tálaláskor gazdagon körítjük, és esztétikusan mellétesszük a sült mangalicaderekat.
Tárkonyos szárnyasraguleves
Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg csirke vagy pulyka apróhús, 5 dkg vaj, 3 dkg vöröshagyma, 20 dkg vegyes zöldség, 5 dkg gomba, 10 dkg zöldborsó, só, őrölt bors, ételízesítő, tárkony, petrezselyemzöld, 1 dl tejföl, 3 dkg liszt, citromlé
Elkészítése:
Vajban a finomra vágott vöröshagymát üvegesre pároljuk. Rátesszük az apró kockára vágott vegyes zöldséget, és áthevítjük (kicsit megdinszteljük). Amíg a zöldségek párolódnak, a húst feldaraboljuk apró kockákra. Leöblítjük őket, és a zöldségekre tesszük a cikkekre vágott gombával, konzerv- vagy mélyhűtött borsóval együtt. Beízesítjük sóval, őrölt borssal, tárkonylevéllel, ételízesítővel, felengedjük vízzel, és roppanós puhára főzzük.
A tejfölt kevés vízzel, liszttel elkeverjük, habarást készítünk. Ezzel a habarással bekötjük a levesünket, s jól kiforraljuk.
Levesünk fenséges ízét még fokozhatjuk kevés citromlé vagy tárkonyecet hozzáadásával.
Banános-zabpelyhes muffin
Hozzávalók 12 nagy muffinhoz: 2 db tojás, 16 dkg kristálycukor, 0,8 dl olaj, 3-4 db érett banán, 15 dkg liszt, 6 dkg zabpehely, 1/2-1/2 kk. sütőpor, szódabikarbóna és só, a forma kikenéséhez margarin
Elkészítése:
A tojást a cukorral töltsük egy tálba és keverjük jó habosra. Apránként adjuk hozzá az olajat.
A banánt villával törjük pépesre, majd elektromos habverővel keverjük simára. Adjuk hozzá a tojásos keveréket.
Forgassuk össze a lisztet a zabpehellyel, a sütőporral, a szódabikarbónával és a sóval, majd keverjük az előzőekhez. A kikent formát töltsük háromnegyedig, és előmelegített sütőben, közepes lángon süssük meg a muffinokat.
Színes pudingtorta
Hozzávalók a tésztához: 6 tojás, 6 ek. kristálycukor, 3 ek. víz, 1-1 cs. főzni való vanília-, csokoládé- és eperízű pudingpor; a forma kikenéséhez vaj, liszt; a töltelékhez: 1,2 liter tej, 12 ek. kristálycukor, 1-1 csomag főzni való vanília-, csokoládé- és eperízű pudingpor, 25-25 dkg vaj és porcukor; a tetejére és az oldalára: 3 dl tejszín
Elkészítése:
A tésztához két tojássárgáját két evőkanál cukorral fehéredésig keverünk. Egy evőkanál vizet hozzáadunk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és óvatosan az előzőekbe forgatjuk, közben beleszitáljuk a vaníliás pudingport is. Kivajazott, belisztezett, 24 centi átmérőjű tortaformába töltjük. Előmelegített sütőben, közepes lánggal 180 fokon kb. 12 perc alatt megsütjük. A többi hozzávalókból ugyanígy még két különböző színű tortalapot készítünk, egyiket a csokis, másikat az epres pudingporral.
A töltelékhez négy deci tejet négy evőkanál cukorral meg a vaníliás pudingorral simára dolgozunk, kevergetve pár perc alatt sűrűre főzzünk. Többször megkeverve 8-10 percig hűtjük.
A vajat először magában, majd a porcukorral keverjük habosra. Egyharmadát kanalanként a még meleg (hidegen már nem kenhető) vaníliás krémbe keverjük.
A csokoládés lapot a formába visszatesszük. A vaníliás krémmel megkenjük. Rányomkodjuk az epres tortalapot. Csokoládés krém kerül rá, amit ugyanúgy készítünk, mint a vaníliásat, csak a csokis pudingporból. A vaníliás tortalapot ráfektetjük. Végül a már ismert módon főzött epres krémet simítjuk rá, és hűtőszekrényben 2 órán át dermesztjük. Ezután a formát leemeljük róla, és a torta tetejét kemény habbá vert tejszínnel díszítjük, ami pedig marad, az oldalára kenjük.
Marinált hagyma
Hozzávalók: 2 kg apró vöröshagyma, hegyes csípős paprika, torma, kapor, egész bors, szegfűszeg, kakukkfű, ecet, cukor, só
Elkészítése:
Két kiló apró szemű vöröshagymát megtisztítunk, és tésztaszűrő segítségével több részletben lobogva forró sós vízbe engedjük; két percig főzzük.
Az üvegek aljára kaprot rakunk, rászedjük a hagymát, és pár szem borsot, két szem szegfűszeget, csipetnyi kakukkfüvet szórunk rá. Mindegyik üvegbe fél hegyes paprikát csúsztatunk. A hagymát meghámozott tormaszelettel leszorítjuk, és felforralt, kihűtött ecetes-cukros-sós páclével leöntjük. A kamrába rakjuk, de egy hónapnál hamarabb nem bontjuk ki, mert érlelődnie kell!
|