Bárányleves
Hozzávalók: báránycomb, vöröshagyma, paradicsom, petrezselyemzöld, olaj, só, egész bors, cérnametélt
Elkészítése:
Kevés forró olajban pirítsuk meg a finomra vágott hagymát, adjuk hozzá a báránycombot, a sót, borsot, paradicsomot és öntsük fel személyenként 4 dl vízzel. Lassú tűzön lefedve főzzük kb. 1,5 órát. Amikor a hús megpuhult, akkor vágjuk kockákra, tegyük vissza a levesbe és cérnametéltet főzzünk ki benne. Finomra vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Mángoldpüré
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg mángold, 2 zsemle, tej, fokhagymapor, vegeta
Hozzávalók:
A leveleket a szárról lebontjuk és alaposan megmossuk. Sós vízben puhára főzzük majd leszűrjük. (A szárat sós vízben megfőzve, leszűrve, sajtos-tojásos tejföllel leöntve - mint a spárgát - megsüthetjük.)
Egy kilónyi mángoldhoz két zsemlét tejben megáztatunk, és ha megpuhult, nem nyomkodjuk ki, hanem a mángolddal együtt turmixoljuk. Ha túl sűrű lenne, még egy kevés tejjel hígítjuk. Mokkáskanálnyi fokhagymaport és egy csapott kiskanál Vegetát adunk hozzá, néhány percig kevergetve forraljuk és főzelékként tálaljuk.
Gyümölcsös sütemény
Hozzávalók: 25 dkg puha vaj, 25 dkg cukor, 4 tojás, só, fahéj, 2 tk. reszelt citromhéj, 3 ek. citromlé, 2 cl rum, 30 dkg liszt, 1/2 cs. sütőpor, 9 dkg kandírozott gyümölcs, 3 dkg natúr pisztácia
Elkészítése:
Szétválasztjuk a tojásokat. A vajat habosra keverjük, majd egyenként belekeverjük a tojások sárgáját, és kisebb adagokban hozzáadjuk a cukrot is. Beleforgatjuk a csipetnyi sót, a csipetnyi fahéjat, a citromhéjat és -levet, majd a rumot is.
Két evőkanál lisztet félreteszünk, a többit összekeverjük a sütőporral. Kisebb adagokban a tojásos keverékbe forgatjuk a sütőporos lisztet. Kemény habbá verjük a tojásfehérjét, majd lazán a tésztába keverjük.
Finomra vágjuk a kandírozott gyümölcsöket, összekeverjük a félretett liszttel, majd az apróra vágott pisztáciával együtt a tésztába keverjük.
Kibéleljük sütőpapírral a tepsit, beleöntjük a tésztát. Előmelegített sütőben 180 fokon 60 perc alatt megsütjük. Ha megsült, kivesszük a tepsiből és egy rácson kihűtjük.
Karalábékrém
Hozzávalók: natúr vajkrém, karalábé
Elkészítése:
A zsírszegény natúr vajkrémet finomra vágott vagy reszelt friss karalábéval habosra keverjük. Pirított kenyérrel tálaljuk.
Gesztenyekifli
Hozzávalók a tésztához: 25 dkg liszt, 10 dkg vaj, 1 dkg élesztő, 1 ek. cukor, só; a töltelékhez: 25 dkg gesztenyemassza, 1 dl tej, kevés cukor; a díszítéshez: vaníliás porcukor
Elkészítése:
A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, vékonyra kinyújtjuk, és fánkszaggatóval kiszaggatjuk.
A gesztenyemasszát cukros tejjel puhítjuk, a tésztákra kenjük, és kifliket formálunk belőlük. Világosra sütjük, és vaníliás porcukorban meghempergetjük.
Parasztkenyér mikróval
Hozzávalók: 5 dkg friss élesztő, 2 dl tej, 2 ek. olaj, 1 ek. só, 1 ek. cukor, 1 késhegynyi őrölt kömény, 10-12 dkg korpás liszt, 75 dkg sima liszt
Elkészítése:
Kimérjük és előkészítjük a hozzávalókat. Egy tiszta konyharuhát enyhén benedvesítünk. Összekeverjük a korpás lisztet, 50-55 dkg sima lisztet, a sót, a cukrot és a köményt.
Egy tálban elmorzsoljuk az élesztőt. A tejet és 4 dl vizet kézmelegre melegítjük, hozzáadjuk az olajat és beleöntjük a lisztes keverékbe. Az élesztőhöz keverjük, és alaposan összedolgozzuk. Közben fokozatosan hozzádolgozzuk a maradék sima lisztet, amíg a tészta tömör és képlékeny lesz. (A végére a nyújtódeszka megszórásához hagyjunk kb. 3 ek. lisztet.)
A keverőedényt lefedjük a nedves konyharuhával, és a mikróban 2. fokozaton (450 W) 12 percig kelesztjük.
A nyújtódeszkát megszórjuk liszttel, ráborítiuk a megkelt tésztát és addig dolgozzuk, amíg sima és képlékeny lesz.
Egy 26 cm átmérőjű peremes porcelánedényt kibélelünk sütőpapírral. A tésztát az edénybe tesszük, lefedjük nedves konyharuhával, és ugyanolyan fokozaton, mint az előbb, ismét 12 percig kelesztjük.
Közben előmelegítjük a villanysütőt 250 fokra (gázsütő: 5. fokozat). A megkelt cipót meghintjük egy kevés liszttel, és kb. 20 percig sütjük. A cipó így majdnem feleannyi idő alatt készül el, mintha hagyományos módon készítettük volna.
A kenyér lefagyasztása jó tárolási módszer. Felengedni szobahőmérsékleten ajánlott, 1 éjszaka alatt. Ha sürgősebb, rövid időre tegyük a mikróba. Ha szeletelve fagyasztottuk le a kenyeret, kenyérpirítóban is felengedhetjük.
Szuflé karamellizált banánnal
Hozzávalók 6 adaghoz: 3 dkg vaj, 3 dkg liszt, 3 dkg cukor, 4 banán, 2 dl tej, kevés citromlé, 3 ek. karamellszirup, 4 tojássárgája, 6 fehérje
Elkészítése:
A vajat felolvasztjuk, elkeverjük benne a lisztet és a tejet, majd sűrű krémmé főzzük.
Turmixgépben összedolgozzuk a banánt, a cukrot és a karamellöntetet. Utána a krémet, a banánpépet, a tojássárgákat és a habbá vert fehérjéket óvatosan összekeverjük.
Vajjal kikenünk és porcukorral beszórunk 6 tálkát, ezekbe elosztjuk a krémet, de a poharakat csak félig töltjük meg. Végül 18-20 percre 200 fokos sütőbe tesszük a poharakat, de a sütő ajtaját egyszer sem nyitjuk ki a sütés alatt, nehogy összeessenek a felfújtak.
Egy adag: 590 kcal
Karamellkockák
Hozzávalók: 10 dkg sózatlan pirított földimogyoró, 4 dl tej, 22 dkg porcukor, 12,5 dkg vaj, 10 dkg méz
Elkészítése:
Vékonyan kivajazunk egy kb. 20x30 cm-es tepsit, és belesimítunk két réteg sütőpapírt úgy, hogy a szélein túllógjon.
Összekeverjük a tejet a cukorral, a vajjal és a mézzel. Lassú tűzön kevergetve sűrűre főzzük, azaz karamellizáljuk a cukrot (kb. 35 perc). Sötétbarna színű legyen. A masszába keverjük a földimogyorót, és az egészet a papírral bélelt tepsibe simítjuk. Hagyjuk kihűlni, illetve megszáradni.
Apró darabokra vágjuk, és jól zárható dobozban, szobahőmérsékleten tároljuk.
Szárított gyümölcsökkel töltött borjúnyelv
Hozzávalók 4-6 személyre: 1 borjúnyelv, 2 l húsleves, 2,5 dl vörösbor, 20 dkg ízlés szerinti szárított gyümölcs, 1,5 dl portói bor, 1/4 tk. őrölt chili, só, frissen őrölt bors, olvasztott vaj
Elkészítése:
A nyelvet megmossuk és egy hosszú, hegyes késsel felszúrjuk a vastagabb vége felől.
Kis kockákra vágjuk a szárított gyümölcsöket és kb. 20 percre beáztatjuk a portóiba. Utána lecsepegtetjük és összekeverjük a chilivel, a sóval és a borssal. A felszúrt nyelvbe töltjük a keveréket, majd szorosan összevarrjuk a nyílást.
A húslevest és a vörösbort összekeverjük egy fazékban, majd beletesszük a nyelvet. Felforraljuk és 20 percen át főzzük, majd kivesszük a húst, lecsepegtetjük és óvatosan lehúzzuk róla a bőrt (arra figyeljünk, hogy a varrást ne sértsük meg).
Felhevítünk egy-két evőkanál olvasztott vajat egy kuktában, minden oldalán megpirítjuk benne a húst, majd lejjebb vesszük a lángot, és felöntjük 1,5 dl főzőlével, utána pedig lefedve 40–50 percig főzzük. Időnként megfordítjuk, és szükség esetén pótoljuk a főzőlevet. Jó alaposan megsózzuk és megborsozzuk. Felszeleteljük a húst és zöldségágyon tálaljuk.
Vecsési kolbászos káposzta
Hozzávalók: 30 dkg füstölt szalonna, savanyú káposzta, lángolt kolbász, tejföl, köménymag, babérlevél, só, pirospaprika
Elkészítése:
Harminc dkg kis kockákra vágott füstölt szalonnát zsírjára sütünk. Felét egy tepsi aljára öntjük. Egyszer átmosott savanyúkáposztát lángolt kolbászkarikákkal, köménymaggal, félbetépett babérlevelekkel, sóval elkeverünk és a tepsibe helyezzük. A szalonnasütő zsírral, a maradék szalonnakockákkal, pirospaprikával áthúzzuk és tejföllel vastagon végiglocsoljuk. (Aki kedveli az erőset, az cseresznyepaprikával is meghintheti.) Előmelegített sütőben kb. 35-40 percig sütjük.
|