Gombás sertésragu rösztivel Hozzávalók 4 személyre: a raguhoz: 70 dkg sertéscomb, 2 dl száraz fehérbor, 2 paradicsom, 15 dkg gomba, 1 cs. petrezselyemzöld, 2 ek. olaj, só, őrölt bors, ételízesítő, liszt; a rösztihez: 1 kg burgonya, 5 dkg vaj vagy margarin, 1 tojás, szerecsendió, só, zsír
Elkészítése:
70 deka kockára vágott sertéscombot 2 evőkanálnyi olajon megpirítunk, meghintjük sóval, törött borssal, egy csapott evőkanálnyi liszttel és egy csapott kiskanálnyi ételízesítővel. Felengedjük 2 deci száraz fehér borral, jól megkeverjük, nehogy az alja leragadjon (előnyös teflonban készíteni), és beledobunk 2 cikkekre vágott paradicsomot meg egy csokor petrezselyemzöldet (amelyet tálalás előtt eltávolítunk a raguból). Lefedve, időnként megkeverve addig pároljuk, míg a hús meg nem puhult, ha kell, kevés vizet adunk hozzá, nehogy odaégjen. Ha a hús már puha, 15 deka karikára vágott gombát adunk még hozzá, és 5 perces párolás után rövid lével tálaljuk.
Közben van időnk elkészíteni a rösztit: egy kiló burgonyát héjában megfőzünk, megtisztítjuk, és hagyjuk kihűlni. Ekkor a reszelő legnagyobb fokán lereszeljük (vagy káposztagyalun is legyalulhatjuk), és összekeverjük 5 deka olvasztott vajjal (vagy Rama margarinnal,) egy elhabart nyers tojással, meg kevés szerecsendióval. (Nem sózzuk, csak tálalásnál.) Alaposan kizsírozunk egy gyűrűformát vagy kuglófformát, beleöntjük a burgonyakeveréket, és forró sütőben ropogós pirosra megsütjük (30-40 perc a sütés ideje). A kész rösztit a szélén késsel meglazítjuk és tálra borítjuk, a közepén levő üregbe öntve a gombás ragut. (Ha nincs formánk, süthetjük a rösztit kis tepsiben vagy tortaformában, és kiborítva, felszeletelve kínáljuk a raguhoz.)
Őszibarackos melba kehely Hozzávalók 4-5 személyre: 1 doboz vaníliás jégkrém vagy fagyi, 4-5 hámozott, felezett puha őszibarack (vagy befőtt), 2-3 ek. málnalé, 5 dkg szeletelt mandula, tejszínhab
Elkészítése:
Az őszibarackot felhasználásig hideg helyen tároljuk. A jégkrémet fagyiskelyhekbe adagoljuk és ráhelyezzük a felezett őszibarackot. Meglocsoljuk málnalével, tejszínhabbal és szeletelt mandulával díszítjük.
Málnalekvár Hozzávalók: málna, cukor
Elkészítése:
Az érett málnaszemeket cukorral rétegezve befőzőlábasba rakjuk, a gyümölccsel egyenlő súlyú cukrot véve hozzá. Lefödjük, és egy egész napig állni hagyjuk, időnként megkeverjük.
Másnap az egészet leszűrjük, a gyümölcsöt megmérjük, és kilónként 30 deka cukrot adunk hozzá. Kevergetve kb. tíz percig forraljuk, majd üvegekbe töltve, lekötve szárazgőzbe rakjuk. (A szűrés nyomán kapott gyümölcsléből málnaszörpöt készíthetünk.)
Marschall máj Hozzávalók: sertésmáj, füstölt szalonna, liszt, só, pirospaprika
Elkészítése:
Szeletekre vágjuk a füstölt szalonnát, majd serpenyőben néhány percig sütjük. Közben a megtisztított sertésmájat szintén szeletekre vágjuk, kissé kiveregetjük és nagyon kevés lisztbe forgatjuk. A közepét kicsit bevágjuk, hogy sütésnél ne ugorjon össze. Ezután a szalonnaszeleteket kivesszük a zsírból, beletesszük a májat, és nagy lángon hirtelen megsütjük.
Tálaláskor a májakra helyezzük a kisült szalonnaszeleteket. Megsózzuk, meghintjük pirospaprikával és meglocsoljuk a pecsenyelével.
Flódni Hozzávalók: a tésztához: 50 dkg finomliszt, 30 dkg margarin vagy 25 dkg libazsír, 3 tojássárgája, 10 dkg porcukor, 1 cs. vaníliás cukor, só; a máktöltelékhez: 30 dkg darált mák, 2 dl tej, 5 dkg mazsola, cukor, reszelt citromhéj, (2 ek. baracklekvár, 1-2 reszelt alma); a diótöltelékhez: 30 dkg darált dió, 2 dl tej, 5 dkg mazsola, cukor, reszelt citromhéj; az almatöltelékhez: 1 kg alma, 2 dkg vaj, 10 dkg cukor, 1 citrom leve; szilvalekvár, a tetejére 1 tojás
Elkészítése:
Összegyúrunk egy fél kiló finomlisztet 30 deka margarinnal vagy 25 deka libazsírral, három tojássárgával, 10 deka porcukorral, egy csomag vaníliás cukorral, csipetnyi sóval, meg annyi hideg vízzel, hogy rugalmas tésztát kapjunk. Legalább egy óráig, de még jobb, ha egy éjszakán át a hűtőszekrényben pihentetjük.
A máktöltelékhez 30 deka darált mákot két deci édes tejben megfőzünk, majd a tűzről levéve, reszelt citromhéjjal, öt deka mazsolával, esetleg 2 evőkanál barackízzel ízesítjük (de belereszelhetünk 1-2 nyers almát is).
A diótöltelék 30 deka darált dióból hasonlóképpen készül.
Az almapüréhez két deka vajon saját levében 10 deka cukorral, meg egy citrom levével puhára párolunk egy kiló meghámozott, vékonyan felszeletelt almát. Vigyázzunk, a töltelékek mindig hidegen kerüljenek a tésztára!
A tésztát öt cipóba osztjuk, és egyenként akkorára nyújtjuk, mint egy kisebb tepsi. Az első lapot a tepsi aljára fektetjük, máktöltelékkel megkenjük; erre kerül a második lap, melyet szilvalekvárral vonunk be. Lefedjük a harmadik lappal, erre kerül a diótöltelék, majd a negyedik lap következik, az almakrémmel bevonva. Beborítjuk az ötödik lappal, és a tetejét megszurkálva, egész tojással megkenve, a forró sütőbe toljuk. Erős lángon sütjük, amíg a vastag tészta át nem sül, és a teteje szépen meg nem pirult. Ha időnek előtte barnul a teteje, egy tiszta sütőpapírral takarjuk le, nehogy megégjen. A tepsiben hagyjuk kihűlni, és 3x3 centis kockákra vágva tálaljuk.
,
Csirkenyárs paradicsommártással Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg csirkemellfilé, 3 karika ananász, 1 gerezd fokhagyma, 1,5 dl paradicsomsűrítmény, 1 tk. szójaszósz, 2 tk. almaecet, 4 ek. extra szűz olívaolaj, 2 tk. nádcukor, 1 tk. burgonyakeményítő, só, őrölt bors
Elkészítése:
Ha friss ananászt választottunk, karikákra vágjuk, levágjuk a héját, a levét összegyűjtjük, és a szeleteket kockákra vágjuk.
A csirkemellfiléket folpackba csomagoljuk, és húskalapáccsal ellapítjuk, majd körülbelül 1 centi széles csíkokra vágjuk. A csíkokat hullámosra formálva a nyársakra húzzuk, és minden nyárs végére egy-egy ananászdarabkát tűzünk.
A fokhagymát összezúzzuk, elkeverjük az olajjal, bekenjük vele a húst, és fél órára hűtőbe tesszük.
Az ananász levét (a konzerv léből 1 decit) egy lábasban összekeverjük a szójaszósszal, az almaecettel és a nádcukorral, kis lángon főzni kezdjük, majd amint felforr, belekeverjük a paradicsomsűrítményt. Megsózzuk, borsozzuk, néhány percig főzzük, végül besűrítjük az előzőleg kevés langyos vízben elkevert keményítővel.
,
Tojáskrém Hozzávalók 2 személyre: 4 tojássárgája, 8 dkg porcukor, 3/4 cs. vaníliás cukor, 2 cl rum, 2 dl tejszínhab, a díszítéshez: darált dió, mandula vagy csokidara
Elkészítése:
4 tojássárgáját 8 dkg porcukorral jól kikeverünk, hozzáadunk 3/4 csomag vaníliás cukrot és 2 cl rumot, valamint 2 dl tejszínhabot. Elkeverjük, és poharakba töltjük.
Darált dióval, mandulával vagy csokoládédarával megszórjuk és néhány órára hidegre tesszük.
Lebbencsleves (2) Hozzávalók 4 személyre: 1/2 kg burgonya, 1/4 csomag csuszatészta, 5 dkg füstölt szalonna, 1 vöröshagyma, 1-1 zöldpaprika és paradicsom (vagy kevés lecsó), 1 ek. olaj, só, őrölt bors, pirospaprika
Elkészítése:
A füstölt szalonnát apróra vágjuk, megpirítjuk és leöntjük a zsírját. A zsírjában megpirítjuk a kisebb darabokra tört tésztát, majd 1 liter vízzel felengedjük.
Apróra vágjuk a vöröshagymát, olajon megpirítjuk, megpaprikázzuk és beletesszük a levesbe. Zöldpaprikával, paradicsommal (vagy kevés lecsóval), sóval, borssal ízesítjük, és beletesszük az apró kockára vágott burgonyát. Addig főzzük, amíg a burgonya megpuhul.
Fahéjas sárgabaracktorta Hozzávalók: 50 dkg érett sárgabarack, 25 dkg liszt, 10 dkg cukor, 15 dkg joghurt, 2 tojás, 15 dkg vaj, 1 kk. szódabikarbóna, 1 csipet só, 1 csapott tk. őrölt fahéj, vaj és liszt a formához
Elkészítése:
Habosra keverjük a vajat a cukorral és a fahéjjal, hozzáadjuk a tojásokat, majd a lisztet, szódabikarbónát, a sót és a joghurtot.
A felét egy kivajazott, kilisztezett forma aljába öntjük. Rárakjuk a megtisztított barackok felét, erre a maradék tésztát, végül a tetejére a többi barackot. 180 fokon kb. 50 percig sütjük.
Meggy-ribiszke-málnadzsem Hozzávalók: ribizli, meggy, málna, cukor, tartósítószer
Elkészítése:
Ugyanannyi ribiszkét, mint amennyi meggyet és fele annyi málnát vásárolunk. A ribiszkét megmossuk, a szárával együtt úgy pároljuk, mint a ribiszkezseléhez, majd áttörjük, és a levet megmérjük.
A meggyet lecsumázzuk, megmossuk, kimagozzuk és megmérjük, majd a ribiszkelébe öntve, időnként megkeverve 10 percig forraljuk. Ekkor az átválogatott málnát is beleöntjük, és az egészet még 10 percig főzzük.
A háromféle gyümölcs súlyát összeadjuk, és minden kilóhoz 40-50 deka cukrot véve, a gyümölcsbe keverjük. Most már gyakrabban meg-megkeverve még kb. 15 percig főzzük. A végén a tüzet elzárva alatta csipetnyi tartósítószert keverünk bele, és üvegekbe töltve, azonnal lekötjük, szárazgőzben hagyjuk kihűlni.
|