Töklekvár Hozzávalók: tök, cukor, citrom, vaníliarúd, szalicil, alkohol
Elkészítése:
A fiatal, de már ropogós tököt meghámozzuk, félbevágjuk, kimagozzuk, és a húsát legyalulva megmérjük. Minden kiló tökhöz egy citrom lereszelt héját, kifacsart levét és kb. háromcentis vaníliadarabot adunk, és annyi vízzel öntjük le, hogy éppen csak ellepje. Jó puhára megfőzzük, majd minden kiló tökre 20-25 deka cukrot számítva megcukrozzuk. Most már kevergetve még 20 percig forraljuk, kisebb üvegekbe töltjük, és szalicillal elkevert alkoholba mártott celofánnal lekötjük. Szárazgőzben hagyjuk kihűlni.
Sonkás göngyölt hús Hozzávalók 4 személyre: 8 szelet sertés- vagy marhahús, sonka, sárgarépa (vagy sajt), 1 kis fej vöröshagyma, 2 ek.olaj, víz (vagy bor)
Elkészítése:
A szelet húsra hajszálvékony sonkaszeleteket borítunk, erre borítjuk a második hússzeletet, majd közepébe egy vékony megtisztított sárgarépát fektetve, az egészet összegöngyöljük, és megtűzzük, nehogy szétnyíljon. (Ha vastag répát vásároltunk, hosszában négyrét vághatjuk, és a vékony, hosszú répadarabok kerülnek a hús közepére.)
2 evőkanálnyi zsiradékon fedő alatt üvegesre párolunk egy kis fej apróra vágott vöröshagymát, megforgatjuk rajta a 4 nagy hústekercset, és kevés vízzel vagy borral pároljuk. Rövid lével tálaljuk.
(A répa helyett tehetünk a közepére 1-1 hosszú darab sajtot is, így egészen más jellegű ízt kapunk.)
,
Főtt burgonya meggymártással Hozzávalók 4 személyre: 1 kg burgonya, 50 dkg meggy, 1 dl vörösbor, 1 ek. liszt, cukor, szegfűszeg, fahéj, só
Elkészítése:
Ötven dkg kimagozott meggyet 2 dl vízzel hígított 1 dl vörösborban megfőzünk, cukorral, szegfűszeggel és fahéjjal ízesítjük. Egy evőkanál lisztet egy kevés lehűtött meggylével simára dolgozunk, majd állandó keverés mellett a meggyhez öntjük és átforraljuk.
Közben sós vízben kis kockákra vágott nyers burgonyát főzünk és leszűrjük. A meleg mártást a burgonyára öntve tálaljuk.
Bableves füstölt csülökkel Hozzávalók 4 személyre: 1 füstölt sertéscsülök, 25 dkg tarkabab, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 közepes sárgarépa, 2 közepes fehérrépa, 1 nagyobb zellergumó, 1 ek. étolaj, pirospaprika, liszt, só, erős paprika
Elkészítése:
A babot előző nap áztassuk be.
Másnap a beáztatott babot a füstölt csülökkel feltesszük főni annyi vízben, amennyi éppen ellepi. Ha felforrt, hozzáadjuk a karikákra vágott zöldségeket, és együtt puhára főzzük.
A rántáshoz az olajban lisztet pirítunk, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, a reszelt fokhagymát, megszórjuk pirospaprikával, hideg vízzel simára keverjük, és a leveshez adjuk. A levest szükség szerint utánasózzuk.
A csülköt kicsontozzuk, és tálaláskor kockára vágva tesszük a levesbe. Ízlés szerint tejfölt is tehetünk bele.
Meggyes lasagne Hozzávalók 6 személyre: 1 üveg (720 ml) meggybefőtt, 3 ek. étkezési búzakeményítő, 1 citrom héja, 15 dkg cukor, 3 tojás, 7 dkg vaj vagy margarin, csipetnyi só, 70 dkg tehéntúró, 10 ek. tejszín, 1 zacskó vaníliaízű öntetpor, 9 lasagnelap, 2 ek. napraforgómag (natúr), 1 tk. porcukor, a forma kikenéséhez margarin
Elkészítése:
A meggybefőttet lecsöpögtetjük, levét felfogjuk. Az étkezési búzakeményítőt 8 evőkanál meggylében csomómentesen elkeverjük. A maradék meggylevet a citromhéjjal és 5 dkg cukorral felforraljuk, majd a feloldott keményítővel összeforraljuk. A citromhéjat eltávolítjuk, és a meggyet a keményítős lébe tesszük.
A vajat a maradék cukorral és a sóval krémesre kikeverjük. Belevegyítjük a tojások sárgáját, majd hozzáadjuk a túrót, a tejszínt meg a vaníliaízű öntetport, és simára keverjük. A kemény habbá vert tojásfehérjét is a túrókrémbe vegyítjük.
Margarinnal kikent, magas falú tűzálló tálba 3-4 evőkanál túrókrémet simítunk, és befedjük 3 lasagnelappal. Ráhalmozzuk a maradék túrókrém felét, majd a krém tetejére ismét 3 lasagnelapot fektetünk. Egyenletesen elosztjuk rajtuk a meggybefőttet, majd beborítjuk a maradék lasagnelapokkal. A maradék túrókrémet lazán a felső tésztalapra simítjuk, végül napraforgómaggal megszórjuk. A meggyes-túrós lasagnét előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 45-50 percig sütjük. Végül kissé kihűtjük, és porcukorral meghintve kínáljuk.
* Vanília-, csokoládé-, vagy a meggyhez illő gyümölcsízű desszertporból remek öntetet készíthetünk az édesség mellé.
Grillázstorta Hozzávalók a piskótához: 5 tojás, 5 ek. liszt, 5 ek. barnacukor; a krémhez: 1 tasak karamellás pudingpor, 4 dl tej, 10 dkg vaj, 15 dkg porcukor, 1 tojássárgája, rum; a grillázshoz: 10 dkg cukor, 8 dkg durvára darabolt mandula
Elkészítése:
A piskótát a szokásos módon megsütjük és 3 lapra vágjuk.
A grillázshoz 1-2 evőkanál vízzel elkeverve karamellizáljuk a cukrot. Beleszórjuk a mandulát, és aranybarnára pirítjuk. Vajjal kikent tálra öntjük, hűlni hagyjuk, majd finomra törjük.
A pudingot megfőzzük a tejben. A vajat habosra keverjük a porcukorral, a sárgájával és kis rummal, majd beledolgozzuk a pudingot.
A lapokat megtöltjük a krémmel, és rétegenként megszórjuk egy kevés grillázzsal. A tortát bevonjuk a krémmel, és az oldalát behintjük a maradék grillázzsal. Habrózsával és csokigolyókkal díszítjük.
Ribizlizselé Hozzávalók: 1,25 kg leszemezett ribizli, 50 dkg zselírozócukor
Elkészítése:
A ribizli levét kipréseljük, hozzáadjuk a cukrot. Nagy lángon állandóan kevergetve forrpontig hevítjük, és 1 percig forraljuk. A tűzről levéve rögtön üvegekbe töltjük, lezárjuk, fejjel lefordítva 5 percig állni hagyjuk.
Rántott velő Hozzávalók: sertés- vagy borjúvelő, liszt, tojás, zsemlemorzsa, ecet, só, olaj
Elkészítése:
Hártyáitól megtisztított sertés- vagy borjúvelőt néhány percig gyengén sós, ecetes vízben főzünk, majd jól lecsurgatjuk és megszárítjuk. Pingponglabda méretű gombócokat formázunk belőle, megsózzuk és lisztbe, tojásba, morzsába bundázzuk. Bő forró olajban pirosra sütjük.
,
Debreceni sertéscsülök Hozzávalók 4 személyre: 2 kicsontozott mellső sertéscsülök, 2 szál lángolt vagy füstölt házikolbász, 2 ek. olaj, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma + a tűzdeléshez, grillfűszer, néhány szem egész bors
Elkészítése:
Vásárolunk két szép mellső, kicsontozott sertéscsülköt, és a bőrös részeit lekapargatjuk, alaposan megtisztítjuk. Mindegyikre - a csont helyére - 1-1 szál lángolt vagy füstölt házikolbászt fektetünk, és a csülköket eredeti formájukra összegöngyöljük, zsineggel átkötjük. A csülkök külső felét, ahol nincs rajtuk bőr, szálkásra vágott fokhagymával sűrűn megtűzdeljük, és grillfűszerrel bedörzsöljük. Két evőkanál olajon körös-körül átsütjük a töltött csülköket, majd egy kevés vízzel, néhány szem bors, két gerezd fokhagyma meg egy fej vöröshagyma társaságában puhára pároljuk.
(Lehet kuktában is készíteni: először az olajon átsütjük, majd kiszedjük a húst, a kuktába másfél deci vizet öntünk, beletesszük a betétet, és erre fektetjük a húst. A kuktát lezárjuk, és a jelzéstől számítva 45 percig hagyjuk a tűzön.)
Végül a puha csülköket tűzálló tálra fektetjük, a levével leöntjük, és a forró sütőben addig sütjük, amíg a bőrük ropogós piros nem lett. Felszeletelve, a saját levével leöntve rakjuk tálra. Sült burgonya vagy burgonyapüré és ecetes savanyúság vagy hordós káposzta saláta a leginkább hozzáillő köret.
Zöldparadicsom-chutney Hozzávalók kb. 5 dl-hez: 50 dkg zöldparadicsom, 1 hegyes paprika, 4 gerezd fokhagyma, 2 dkg gyömbér, 3 dl almaecet, 10 dkg barnacukor, 4 ek. befőzőcukor, 1 kk. só
Elkészítése:
A paradicsomot és a paprikát megmossuk. A paradicsomot felszeleteljük, a paprikát vékonyra karikázzuk. A fokhagymát és a gyömbért felaprítjuk. Az összes többi hozzávalóval együtt felforraljuk, és időnként megkeverve kb. 25 percig lassú tűzön összefőzzük. Azon forrón, jól kimosott csavaros üvegekbe töltjük és lezárjuk, így kb. 2 hétig eltartható.
|