Habcsókos mandulatorta Hozzávalók: 3 tojás, 10 dkg cukor, 5 dkg liszt, 5 dkg étkezési keményítő, 1 csapott tk. sütőpor, 5 dkg darált hámozott mandula; a töltelékhez és a díszítéshez: kb. 25 dkg ribizlilekvár, 12 g színtelen zselatin, 15 dkg fehér csokoládé, 3 tojás, 4 dkg cukor, 2 tasak vaníliás cukor, 5 dl tejszín, 2 ek. mandulalikőr, 16 hámozott mandula, 1 tojásfehérje, cukor, 12 dkg habcsók, 1-2 tk. porcukor
Elkészítése:
A tojások fehérjét 3 evőkanál hideg vízzel kemény habbá verjük, közben beleszórjuk a cukrot. Egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat, majd rászitáljuk a keményítővel, a sütőporral és a mandulával elvegyített lisztet. Sütőpapírral kibélelt 26 cm-es, kapcsos tortaformába simítjuk, és előmelegített sütőben, 175 fokon 25-30 percig sütjük. Rácsra téve kihűtjük, majd keresztben félbevágjuk. Az alsó lap köré karimát pattintunk, és a lapot megkenjük a lekvárral.
A zselatint hideg vízbe áztatjuk. A durvára feldarabolt csokoládét forró vízfürdőben megolvasztjuk. A szétválasztott tojások sárgáját a cukorral, és egy tasak vaníliás cukorral krémesre kikeverjük.
2 deci tejszínt felverünk. A tojásfehérjéket is kemény habbá verjük. A folyékony csokoládét a tojásos keverékbe vegyítjük.
A feloldott zselatint a likőrbe dolgozzuk, a csokoládékrémhez adjuk, majd azonnal beleforgatjuk a tejszínhabot és a tojáshabot. A csokoládéhabot a lekvárrétegre simítjuk. Ráborítjuk a másik piskótalapot, és legalább 4 órára, de lehetőleg egész éjszakára hűtőszekrénybe állítjuk.
A mandulaszemeket a tojásfehérjében megforgatjuk, majd a cukorban meghempergetjük, és száradni hagyjuk.
A habcsókokat szétmorzsoljuk. A maradék tejszínt a másik tasak vaníliás cukorral kemény habbá verjük, és a karima eltávolítása után a tortát körös-körül bevonjuk. Közvetlenül fogyasztás előtt rászórjuk a habcsókmorzsát, és kissé rányomkodjuk. Végül porcukrot szitálunk rá, és a mandulákkal díszítjük.
Rumos szilva Hozzávalók: szilva, kristálycukor, rum
Elkészítése:
A hamvas, lecsumázott, csak leöblített szilvát félliteres üvegekbe töltjük, és mindegyikre 20 deka kristálycukrot meg egy deci rumot öntünk. Azonnal lekötve a végleges helyére rakjuk.
Fahéjas fonat Hozzávalók: 50 dkg liszt, 25 dkg margarin, 2 tojás, 5 ek. tej, 3 dkg élesztő, só, cukor, tojássárgája, kristálycukor, őrölt fahéj, zsír
Elkészítése:
25 deka margarint 2 tojással robotgéppel addig keverünk, míg jó habos lesz, majd hozzáadunk 50 deka lisztet, csipet sót, 5 evőkanálnyi édes langyos tejben megkelesztett 3 deka élesztőt, és alaposan kidolgozzuk.
Lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, ujjnyi széles csíkokra vágjuk, és 3-3 csíkot összefogva, 10 cm hosszú fonatokat készítünk belőle. A fonatok tetejét tojássárgával kenjük, durva kristálycukorral elkevert fahéjjal hintjük meg, és kizsírozott tepsire egymás mellé fektetve, 30 percig langyos helyen pihentetjük.
Előmelegített sütőben 5 percig teljes felső, majd mérsékelt alsó lángon szép pirosra megsütjük.
(Ebből a mennyiségből nagyon sok tésztát kapunk. Ha kisebb a család, ajánlatos fele mennyiségből készíteni.)
Nyírségi burgonyás szeletek Hozzávalók: sertéshús, burgonya, tojás, liszt, fokhagyma, só, bors, olaj
Elkészítése:
A sertésszeleteket jó1 kiverjük, sózzuk, borsozzuk és fokhagymával bedörzsöljük. A tisztított nyers burgonyát lereszeljük, liszttel és nyers tojással elkeverve panírozó masszát készítünk. A hússzeleteket bebundázzuk, és bő, forró zsiradékban kisütjük.
Töltött csirke Hozzávalók 4 személyre: 1 nagyobb csirke, 2 zsemle, 2 tojás, 1/2 cs. petrezselyemzöld, 3 ek. olaj, só, őrölt bors
Elkészítése:
A csirkét megtisztítjuk, kibontjuk, félbevágjuk és jól kimossuk, megsózzuk, borsozzuk. Kezünket langyos vízbe mártva a csirke bőrét elválasztjuk a hústól.
A beáztatott zsemlét alaposan kicsavarjuk, hozzáadjuk a tojást, megsózzuk, borsozzuk, és az olajon megpirított finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítjük. A tölteléket jól összedolgozzuk, majd kanállal a csirke mellrészének és combjának a bőre alá töltjük. (Vigyázzunk, ne töltsük túl keményre, mert akkor a bőr sütés közben kiszakad!) Tepsibe tesszük, és a zsiradékkal meglocsoljuk. Középmeleg sütőben megsütjük (45 percig fóliával letakarva, majd a fóliát levéve, saját levével locsolgatva megpirítjuk.)
Párolt rizzsel és savanyúsággal tálaljuk.
Harcsapaprikás kapros gnocchival (Kammerer Zoltán, Vacsoracsata) Hozzávalók: afrikai harcsa, a lecsós alaphoz: paprika, paradicsom, vöröshagyma, zsír, 2 dl tejföl, 20 g liszt, fűszerpaprika, só, fokhagyma, köménymag; kapor, gnocchi
Elkészítése:
A harcsafilét megfelelően daraboljuk, sózzuk.
A hagymát finomra, a paprikát, paradicsomot apró kockára vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk. A zsírban a hagymát megfuttatjuk és elkészítjük a pörköltalapot, majd a halat beletesszük. Pár percnyi forralás után a tejfölből és lisztből készült habarással behabarjuk, átforraljuk és utána ízesítjük. Vigyázzunk, ne kevergessük, csak rázogatással mozgassuk, mert a szeletek összetörnek.
A gnocchit kaporral ízesítsük.
Vegyes gyümölcslekvár Hozzávalók: 1 kg érett, meghámozott, kimagozott őszibarack, 30 dkg érett egres, 25 dkg ribizli, 1 kg zselírozócukor, 1 citrom leve
Elkészítése:
A megtisztított gyümölcsöket összeturmixoljuk, hozzáadjuk a citromlét és a cukrot. Közepes tűzön állandóan kevergetve főzzük, míg nyúlósan sűrűsödni kezd. Forrón üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Kijevi vese Hozzávalók 2 személyre: 60 dkg sertésvese, 1 fej vöröshagyma, 2 ek. liszt, 2 dl csontlé (vagy víz), 1 dl tejföl, 1 kk. cukor, citromlé, só, babérlevél, olaj
Elkészítése:
Hatvan dkg vesét megtisztítunk, ereit eltávolítjuk és többször átmossuk, majd egészen vékony szeletekre vágjuk.
Közben 1 közepes fej finomra vágott vöröshagymát üvegesre párolunk, majd hozzáadjuk az előkészített vesét. 2-3 percig állandó keverés mellett sütjük, 2 evőkanál liszttel meghintjük, majd kb. 2 dl vizet - ha van, csontlevet - adunk hozzá, és csomómentesre elkeverjük. Sóval, babérlevéllel fűszerezzük. Átforraljuk. Citromlével és 1 deci tejföllel - ha szükséges, akkor egy kávéskanálnyi kristálycukorral - kellemesen pikánsra savanyítjuk, majd újra átforraljuk.
,
Karamellkrém Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg cukor, 3 dl tejszín, 1 dl tej, 1 cs. vaníliás cukor, 1 ek. porcukor, 10 dkg dió, tejszínhab, olaj
Elkészítése:
20 deka cukrot kevergetve barnára pirítunk, majd a felét kiolajozott tűzálló tálra öntjük. A maradékba egy deci tejet öntünk, és kevergetve addig főzzük, amíg a karamell teljesen fel nem oldódott.
Három deci tejszínt kemény habbá verünk, a folyékony hideg karamellt beleöntjük, és egy csomag vaníliás cukorral meg egy evőkanál porcukorral ízesítjük.
Közben a sütőben szárazon megpirítunk 10 deka durvára vágott diót, és azt is a krémhez adjuk. Mély üvegtányérokba vagy talpas poharakba töltjük, és a tetejét tejszínhalommal koronázzuk. A megdermedt, durvára vágott kemény karamellel az egészet megszórjuk.
Elkészítés után a hűtőben legfeljebb 1-2 órát állhat ez a karamellkrém, mert utána összeesik. Ha korábban akarjuk elkészíteni, ajánlatos a krémbe egy fél deci hideg vízben feloldott, 1-2 percig forralt, majd langyosra hűtött zselatint is szűrni. Kitűnő hozzá a molnárkalács (holipni).
Kemény tojás portugál módra (Ouos duros a portuguesa) Hozzávalók: paradicsom, főtt tojás, só, bors, olaj; a mártáshoz: paradicsompüré, vöröshagyma, fokhagyma, olaj, só, bors
Elkészítése:
Szép nagy paradicsomok tetejét levágjuk, belsejüket kikaparjuk, az üreget sózzuk, borsozzuk és a paradicsomokat kevés olajban néhány perc alatt majdnem puhára sütjük.
Az üregekbe egy-egy megpucolt főtt tojást helyezünk, majd portugálmártással (paradicsompüré, kevés reszelt vöröshagyma, egy kis gerezd szétnyomott fokhagyma, két kávéskanál olaj, só és bors jól összedolgozva) megkenjük a már töltött paradicsomokat.
Tetszés szerint hidegen vagy néhány percnyi sütőben való melegítés után tálaljuk.
, ,
|